
Izvor: N1 televizija, 06.Nov.2018, 10:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Od danas lakše rušenje nelegalnih objekata
Izmene i dopune Zakona o ozakonjenju objekata, kojima se brže i lakše donose rešenja o uklanjanju nelegalnih objekata, stupile na snagu 6. novembra.
Izmenama zakona predviđeno je da je, umesto pravosnažnog rešenja kojim se odbija ili odbacuje zahtev za ozakonjenje, dovoljno konačno (najčešće drugostepeno) rešenje kojim se zahtev za ozakonjenje odbacuje ili odbija.
Ova mera trebalo bi da obezbedi da se ukloni mnogo više nelegalnih objekata nego do sada, jer >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << se na rušenje čekalo do okončanja predugih upravnih i sudskih sporova, piše portal 021.
Izmene zakona predviđaju da svi nelegalni objekti imaju zabranu prodaje ili kupovine do donošenja konačnog rešenja o ozakonjenju ili njegovog odbijanja. To znači da investitori neće moći da trguju nelegalnim objektima.
Svi objekti koji su na satelitskom snimku ući će u proces ozakonjenja, a za one koji su građeni posle 2015. nema ozakonjenja, nema stavljanja u promet i moraće da se sruše.
Takođe, najavljeno je da će se podnositi krivične prijave protiv onih koji bespravno grade, a graditeljima će se oduzimati licence.
U Srbiji ima najmanje 2,2 miliona bespravno izgrađenih objekata, navodi portal 021.
Rušenje objekta košta 50 evra po metru kvadratnom
Izvor: RTS, 06.Nov.2018
Izmene i dopune Zakona o ozakonjenju objekata, koje omogućavaju da se brže i lakše donose rešenja o uklanjanju bespravnih objekata, stupile su na snagu, a u Privrednoj komori Beograda kažu da će one svakako sprečiti dalju divlju gradnju. ...