
Izvor: NoviMagazin.rs, 25.Dec.2018, 18:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nedovljna podrška roditeljima dece sa poteškoćama u metnalnom razvoju
Loša materijalna situacija, neumreženost institucija, nedovoljna informisanost i podrška, samo su neki od problema sa kojima se suočavaju roditelji dece s poteškoćama u mentalnom razvoju, poručili su danas iz Humanitarne organizacije "Prijatelj u nevolji".
Predsednica te humanitarne organizacije "Prijatelj u nevolji" Tanja Štaljonić rekla je na skupu u Beogradu da u Srbiji nema zvaničnih podataka o osobama sa smetnjama u razvoju i da problemi nastaju već od njihovog rođenja.
>> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << />
Dodala je i da ne postoji informator u pisanom ili elektronskom obliku koji bi sadržao informacije o pravima i mogućnostima za osobe sa razvojnim poteškoćama.
"Oni nikada nisu jedini koji su ugroženi već su to i njihove porodice", kazala je Štaljonić.
Poručila je da treba hitno raditi na rešavanju problema kada roditelji više nisu u mogućnosti da brinu o svojoj deci usled bolesti ili smrti, kao i da je veliki problem to što su određeni socijalni programi preneti sa republičkog na lokalni nivo te da oni zavise od razvijenosti i senzibilnosti opštine.
Majka deteta sa poteškoćama u mentalnom razvoju Dušica Vukosavljević, skrenula je pažnju na lošu povezanost institucija i nedovoljnu podršku i informisanost roditelja.
"Čak imamo i servis podrške koji roditelji ne koriste, ne zato što neće već zato što nemaju informaciju da postoji", rekla je Vukosavljević.
Ona je ocenila da je neophodno izvući decu iz institucija, ali i da je bitno da se deca druže jer to utiče na njihov kvalitet života.
"Svakodnevno se suočavamo sa problemom pristupačnosti od ivičnjaka do institucija", zaključila je Vukosavljević.
Viša savetnica u Sektoru za unapređenje ravnopravnosti Povernika za zaštitu ravnopravnosti Tatjana Prijić navela je da je prethodnih godina najviše pritužbi stiglo od osoba sa invaliditetom, a po Zakonu o zabrani diskriminacije i da su se najviše odnosile na oblast socijalne i zdravstvene zaštite i obrazovanja.
"Osobe sa invaliditetom su najviše diskriminisane kada se radi o pristupu objektima i javnim površinama, informacijama i komunikacijama", rekla je Prijić.
Ona je skrenula pažnju i na problem višestruke diskriminacije koji se javlja, posebno kada je osoba diskriminisana po više ličnih svojstava.
Iznela je i neke preporuke Poverenika koji se odnose na ovu oblast, da je neophodno doneti strateška dokumenata, nastaviti proces deinstitucionalizacije, izraditi propis o lišavanju poslovne sposobnosti, povećati broj prosvetnih savetnika i pedagoških asistenata, kao i izbaciti netolerantni sadržaj iz udžbenika i štampanje udžbenika u odgovarajućem formatu.
Savetnik ministra za rad, zapošljavanje, borčaka i socijalna pitanja Dragan Vulević je kazao da je njihov fokus na razvoju usluga na lokalnom nivou, kao i razvijanje stanovanja kroz podršku.
"Probleme možemo da stavimo u tri segmenta, to je materijalni, problemi u organizaciji života i treći segment problema se odnosi na to šta će biti sa decom nakon što umre roditelj", ocenio je Vulević i najavio ;uvođenje ;nove usluge povremenog starateljstva.
Udruženje "Prijatelj u nevolji" navelo je da je neophodno unapređenje zakonske regulative kao i uvođenje novih usluga, zatim osmišljavanje programa za psihosocijalno osnaživnaje roditelja ove dece kroz povećanje njihove informisanosti, edukaciju kao i jačanje njihovog poverenja u stručne službe.
Najteže pitanje: Šta će biti s mojim detetom kad mene ne bude
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Dec.2018
Nepostojanje zvaničnih podataka o broju, položaju i problemima osoba sa poteškoćama u mentalnom razvoju jeste jedan od problema, ali problemi se javljaju već na samom rođenju i nakon dijagnoze, a zatim se razvijaju i najčešće su višeslojni, rekla je Tanja Štaljonić, predsednica humanitarne...