Kojim zemljama preti recesija u 2020. godini?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Okt.2019, 13:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kojim zemljama preti recesija u 2020. godini?

Američki magazin "Forbs" objavio je listu zemalja kojima preti recesija u 2020. godini, u uslovima usporavanja rasta globalne ekonomije koje je prouzrokovalo da centralne banke širom sveta spuste kamatne stope blizu nule ili čak niže u nastojanju da podstaknu rast.

Prvi na listi je Hong Kong, koji je nakon petomesečnih protesta građana ušao u "tehničku recesiju", dok su industrijske grane poput turizma i maloprodaje posebno pogođene tekućim nemirima.

Iza Hong >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Konga je Velika Britanija, čija je ekonomija, suočena sa neizvesnom situacijom oko izlaska te zemlje iz Evropske unije, nedavno zabeležila prvi pad privredne aktivnosti od 2012. godine, a u slučaju Bregzita bez dogovora bi mogla da završi u recesiji, navodi se na zvaničnom sajtu "Forbsa".

Među zemljama kojima preti recesija je i Nemačka, najveća evropska privreda, koja se bori sa kontinuiranim slabljenjem proizvodnog sektora i sa manjom globalnom prodajom automobila, na koju se nemačka ekonomija znatno oslanja.

Na listi je i Italija, četvrta najveća privreda u Evropi, koja je u drugoj polovini 2018. godine bila u tehničkoj recesiji i suočava se sa stalnim ekonomskim neprilikama zbog slabe produktivnosti, visoke nezaposlenosti, ogromnog duga i političkih previranja.

Svoje mesto na listi našla je i Kina, čija je ekonomija nastavila usporavanje usled trgovinskog rata sa SAD, iako još uvek nije u recesiji.

Međunarodni monetarni fond predviđa rast kineske privrede od samo 5,8 odsto za 2020. godinu, nakon rasta od 6,6 odsto 2018. i predviđenih 6,1 odsto ove godine.

Ostale ekonomije kojima ozbiljno preti recesija naredne godine su, između ostalih, Turska, Argentina, Iran, Meksiko i Brazil.

MMF je ranije ove godine upozorio da će svetska ekonomija zabeležiti rast od svega 3,0 odsto u 2019. godini, što je najslabiji rast od globalne finansijske krize iz 2008. godine.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.