Haradinaj očekuje mesto premijera

Izvor: RTS, 05.Dec.2012, 06:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Haradinaj očekuje mesto premijera

Ramuš Haradinaj najavio da će razgovarati sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem o preuzimanju te funkcije.

Bivši komandant takozvane Oslobodilačke vojske Kosova Ramuš Haradinaj rekao je da očekuje da će postati kosovski premijer i da će o tome uskoro razgovarati sa sadašnjim predsednikom kosovske vlade Hašimom Tačijem.

Haradinaj, koji je prošle sedmice u Hagu oslobođen optužbi za ratne zločine i ubistva civila 1998. godine, rekao je u >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << izjavi za Rojters da će narednih dana početi razgovore s kosovskim premijerom o priključenju vladi njegove Alijanse za budućnost Kosova.

"Cilj mi je da preuzmem vodeću odgovornost za zemlju, da preuzmem odgovornost u upravljanju i mogućnost da nastojim da promenim situaciju u zemlji", rekao je Haradinaj britanskoj agenciji.

Haradinaj je istakao da je spreman da se u okviru dijaloga Beograda i Prištine sastane s premijerom Srbije Ivicom Dačićem.

"Preuzeću odgovornost za upravljanje zemljom. Od tog dana preuzeću sve dužnosti koje pripadaju toj izvršnoj vlasti", naveo je Haradinaj za Rojters.

Neimenovani zvaničnik iz Tačijeve vladajuće Demokratske partije Kosova potvrdio je za britansku agenciju da ta stranka razmišlja o "partnerstvu" sa Haradinajem kako bi obezbedila podršku za nestabilnu većinu u parlamentu.

Kosovski mediji sve više špekulišu o tome da bi Tači mogao da preda mesto premijera kako bi postao predsednik, što je prevashodno ceremonijalna funkcija koja bi mu, međutim, omogućila da učvrsti podršku.

Britanska agencija navodi da u Tačijevoj partiji vladaju unutrašnja trvenja i da se ona i u ranije, prilikom glasanja za predloge vlade, okretala za podršku poslanicima Alijanse za budućnost Kosova, kojih ima 12 u parlamentu, od ukupno 120 poslanika.

Izbori bi trebalo da se održe krajem 2014. godine, a analitičari ocenjuju da nije sigurno da koalicija može da opstane do tada, navodi Rojters.
Pogledaj vesti o: Hašim Tači,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.