Halo, Srbijo, kad će proizvodnja mobilnih?

Izvor: Blic, 13.Maj.2013, 21:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Halo, Srbijo, kad će proizvodnja mobilnih?

Ukoliko se ostvare najave “Intela” i premijera Srbije Ivice Dačića izrečene juče u SAD, američke kompanije bi kod nas mogle da proizvode mobilne telefone. Ali ono što ostaje, ne mali problem za realizaciju ove ideje, jeste hronični nedostatak kadrova i njihova obuka da bi ovim poslom mogli da se bave.

U poređenju sa prosekom zarada u Srbiji, IT stručnjaci su među najbolje plaćenima. Njihova >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << prosečna plata iznosi oko 85.000 dinara. Ali deficit radne snage u ovoj oblasti, kao i njen kvalitet mogli bi da utiču negativno na razvoj mobilne telefonije kod nas.

- Mi već sad imamo situaciju da nemamo dovoljno radne snage. I da “Intel” pokrene proizvodnju ovde, desila bi se seoba kadrova iz kompanija koje imaju sličnu delatnost kod njih. Sve dok imamo ovakvo obrazovanje, problem će ostati - kaže za “Blic” Nebojša Matić, vlasnik “Mikroelektronike” iz Beograda.

Naš sagovornik smatra da uprkos tome što Srbija napreduje u broju IT stručnjaka, veliko pitanje je kvalitet diploma, odnosno to što oni nisu dovoljno obučeni za rad. Godišnje u Srbiji diplomira oko 2.000 stručnjaka za informaciono-komunikacione tehnologije, a procenjene godišnje potrebe su oko 2.300 i imaju tendenciju rasta.

Svaki osnovac da ima računar

Premijer je istakao projekat kompanije “Intel” koji se odnosi na podizanje obrazovnog nivoa mladih i da je cilj Vlade da do kraja mandata obezbedi da svaki osnovac ima svoj računar. - Ulaganje i prisustvo “Intela” bi doprinelo razvoju naših kompanija koje se bave IT-om i otvaranju velikog broja novih radnih mesta. Ako tome dodamo i Nano centar koji gradimo sa EU, sigurno da Srbija u narednom periodu može postati lider u IT sektoru u regionu, ocenio je Dačić.

- Kvalitet kadrova koji izlaze iz naših obrazovnih institucija je raznolik. Sa jedne strane, imamo visok nivo matematičkih znanja i sa druge strane potpuno odsustvo praktičnih znanja i sposobnosti rešavanja problema - kaže za “Blic” Željko Tomić, generalni direktor preduzeća “OSA - Računarski inženjering”.

Ako s ovim podacima ukrstimo činjenicu da Srbija ulaže po stanovniku u IT obrazovanje šest puta manje od Slovenije i Hrvatske, a čak 30-90 puta manje od zemalja Evropske unije, upozorava Tomić, onda dolazimo do alarmantnih zaključaka koji traže hitnu akciju.

Vlada, sudeći po rečima premijera, zainteresovana je da pruži podsticaj investiranju i otvaranju novih proizvodnih pogona kompanije “Intel” u Srbiji. Ova kompanija već ima svoje predstavništvo i razvojni centar kod nas.

- Veoma smo zainteresovani da damo podsticaje za investicije “Intela” u Srbiji, odnosno za otvaranje proizvodnih pogona - rekao je Dačić prilikom posete toj kompaniji u SAD, najavljujući mogućnost proizvodnje mobilnih telefona po rešenju „Intela“ koji bi se prodavali u regionu.

Pravljenje mobilnih telefona u Srbiji je moguće, jer je reč o manufakturi. Ali osim nedostatka radne snage, kada je reč o projektovanju mobilnih telefona, kod nas poteškoću stvara i to što je projektovanje ekstremno brza branša i nije dovoljno samo da se napravi telefon, već on mora stalno da se unapređuje.

- Naša budućnost je u nišama i firmama koje upošljavaju od 50 do 100 ljudi. Dobar primer je “Nordeus”, koji to veoma uspešno radi - ukazuje Nebojša Matić.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Halo, Srbijo: Ko će to u Srbiji da pravi mobilne?

Izvor: Kamatica.com, 14.Maj.2013, 11:59

Ukoliko se ostvare najave Intela i premijera Srbije Ivice Dačića izrečene juče u SAD, američke kompanije bi kod nas mogle da proizvode mobilne telefone. Ali ono što ostaje, ne mali problem za realizaciju ove ideje, jeste hronični nedostatak kadrova i njihova obuka da bi ovim poslom mogli da se...

Nastavak na Kamatica.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.