Hakeri napali kompanije koje prave vakcine protiv koronavirusa. Šta je ukradeno?

Izvor: B92, 22.Jul.2020, 07:59

Hakeri napali kompanije koje prave vakcine protiv koronavirusa. Šta je ukradeno?

Vašington -- Američko Ministarstvo pravde podiglo optužnice protiv dvojice kineskih hakera koji su, kako tvrdi, napali kompanije koje razvijaju vakcinu protiv koronavirusa

Oni se terete da su ukrali intelektualnu imovinu i poslovne tajne iz kompanija širom sveta, u vrednosti od više stotina miliona dolara.

Ministarstvo tvrdi i da su hakeri, koji su identifikovani kao Li Šaoju i Dong Ðadži, sarađivali sa kineskom vladom.

Prema navodima saveznih tužica, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << oni su informacije ukrali ne samo zbog lične koristi, već i zato što su znali da bi one bile interesantne i dragocene kineskoj vladi, prenosi AP.

U optužnici se kineski državljani ne optužuju da su zapravo uspeli da prikupe rezultate istraživanja o korona virusu, ali se ukazuje na količinu naučnih inovacija koje su bile meta stranih vlada i hakera koji pokušavaju da saznaju na čemu američke kompanije rade tokom pandemije.

Hakerski napadi počeli su pre više od deset godina, a mete su bile farmaceutske, solarne i kompanije koje proizvode medicinske aparate, kao i politicki disidenti, aktivisti i sveštenstvo u Americi, Kini i Hong Kongu, navele su američke federalne vlasti.

U optužnici, podignutoj u vreme kada američki zvanicnici sve više upozoravaju na napore stranih vlada da ukradu američke inovacije, navodi se da su hakeri proteklih meseci istraživali ranjivosti u kompjuterskim mrežama kompanija koje su javno poznate po svom radu na razvoju vakcine i leka za Kovid-19, prenosi Glas Amerike.

Kako navodi, reč je o najnovijoj agresivnoj meri Trampove administracije protiv Kine, koju američki lider optužuje za izbijanje pandemije.

Dvojica optuženika nisu u pritvoru, a federalni zvaničnici navode da verovatno nikada neće ni zakoračiti u američku sudnicu.

Međutim, optužnica ima važnu simboličnu vrednost za Ministartsvo pravde, koji smatra da je javno prozivanje korisnije od čekanja na malo verovatni scenario prema kojem bi optuženici putovalli u SAD i tako rizikovali da budu uhapšeni.

Veruje se da je reč o prvim optužbama protiv stranih hakera za pokušaj krađe naučnih otkrića povezanih sa korona virusom, mada američke i druge zapadne obaveštajne agencije mesecima upozoravaju na te napore.

Vlasti u SAD, Kanadi i Velikoj Britaniji prošle nedelje su optužile grupu hakera povezanu sa ruskim obaveštajnim službama za napade na organizacije i kompanije koje se bave istraživanjem koronvirusa.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.