
Izvor: RTS, 11.Mar.2013, 08:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Godišnjica smrti Slobodana Miloševića
Poštovaoci i partijske kolege nekadašnjeg predsednika Srbije, Jugoslavije i SPS-a, Slobodana Miloševića, obeležili u Požarevcu sedam godina od njegove smrti. Milošević je umro 2006. godine u pritvoru Haškog tribunala, tokom suđenja za ratne zločine na Kosovu, u Hrvatskoj i BiH.
Povodom godišnjice smrti bivšeg predsednika Srbije i Savezne Republike Jugoslavije Slobodana Miloševića, vence i cveće na njegov grob u dvorištu porodične kuće u Požarevcu, položile >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << su delegacije SPS-a iz Braničevskog okruga, Požarevca i drugih gradova Srbije.
Rano jutros, poštu nekadašnjem predsedniku SRJ odao je i Aleksandar Vulin, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Vulin je rekao da je Milošević svojim životom dokazao da njegova smrt nije bila uzaludna, a smrću da njegov život nije bio bez smisla.
Lider Pokreta socijalista je, nakon što je položio cveće na grob Miloševića, rekao da je toliko godina prošlo "od ubistva Slobodana Miloševića i od kako nema ni traga pravdi i istini o svemu što se dogadjalo u Tribunalu u Hagu".
"Sedam godina kasnije možda smo bogatiji samo za jedno saznanje da smo i tada bili u pravu kada smo govorili da Tribunal nije ni sud, da je mesto koje je stvoreno da bi opravdalo sve bombe, nasilje i zločine koji su se dešavali nad Srbima tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije i tokom NATO agresije" rekao je Vulin.
Cveće su položile i delegacije Srpske radikalne stranke i Udruženja "Sloboda".
Delegaciju radikala predvodili su potpredsednici stranke Vjerica Radeta i Zoran Krasić. Radikali su ocenili da je Milošević "ubijen" u Haškom tribunalu gde mu je suđeno za zločine na prostoru bivše Jugoslavije.
Telo Slobodana Miloševića iz Haga u Beograd dopremljeno je 15. marta 2006. godine, a narednog dana kovčeg je bio izložen u Muzeju "25. maj" na Dedinju. Hiljade ljudi prošlo je pored kovčega. Istog dana više desetina hiljada pristalica bivšeg predsednika Srbije i SRJ okupilo se ispred zdanja Skupštine u centru Beograda, gde je bio organinzovan ispraćaj.
Milošević je sahranjen u dvorištu porodične kuće supruge Mirjane Marković u Požarevcu, pošto vlasti nisu dozvolile da se sahrani u Beogradu uz državne počasti. Sahrana je obavljena bez verskog obreda.
Sahrani su prisustvovali najviši funkcioneri SPS-a, izuzev potonjeg predsednika socijalista Ivice Dačića, kao i tadašnji zamenik predsednika SRS-a Tomislav Nikolić, predsednik ruske Komunističke partije Genadij Zjuganov, poslanik Dume Sergej Baburin i general Leonid Ivašov, kao i bivši američki državni tužilac Remzi Klark.
Članovi porodice Milošević nisu bili prisutni jer, kako su naveli, nisu dobili dovoljne garancije za svoju bezbednost. Miloševićeva supruga Mirjana Marković napustila je zemlju 23. februara 2003. godine, a sin Marko je otišao odmah pošto je Milošević 5. oktobra 2000. godine priznao poraz na izborima za predsednika SR Jugoslavije.
Govor na Gazimestanu
Slobodan Milošević je od 1989. godine, kada je posle čuvenog govora na Gazimestanu započeo njegov vrtoglavi uspon na političkoj sceni Srbije, uspeo da pređe put od obožavanja do osporavanja i svrgavanja posle spornih izbora, na uličnim protestima.
Rođen je 20. avgusta 1941. godine u Požarevcu, gde je završio gimnaziju i maturirao 1960. godine. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu četiri godine kasnije.
Na prvim višestranačkim izborima u Srbiji posle Drugog svetskog rata, decembra 1990. godine, izabran je za predsednika Srbije. Iste godine izabran je za prvog predsednika SPS-a, na čijem čelu je bio do smrti.
Kamen-međaš Miloševićeve karijere, od kojeg je počela njegova više od decenije duga vladavina, bio je govor 28. juna 1989. godine na Gazimestanu, na proslavi 600 godina Kosovske bitke kojoj je prisustvovalo oko milion ljudi.
Ubrzo potom usledio je raspad SFRJ, rat u Sloveniji, pa dva razorna u Hrvatskoj i BiH, i na kraju sukob na Kosovu i bombardovanje SR Jugoslavije.
Milošević je bio predsednik Srbije u dva mandata, a potom predsednik SR Jugoslavije. Njegova desetogodišnja vladavina završena je 2000. pobedom kandidata udružene Demokratske opozicije Srbije Vojislava Koštunice na izborima za predsednika SRJ.
Posle pobede DOS-a 24. septembra 2000. godina, ne želeći da prizna poraz, SPS i njen lider izazvali su postizbornu krizu, koja je okončana 5. oktobra posle masovnih demonstracija građana širom Srbije.
Hapšenje Miloševića
Nepunih šest meseci pošto je okončana njegova vladavina, Milošević je uhapšen 1. aprila 2001. godine zbog zloupotrebe službenog položaja. Zbog zločina tokom sukoba na Kosovu, Haški tribunal je protiv njega podigao optužnicu 27. maja 1999. godine.
Optužnica zbog zločina u Hrvatskoj podignuta je 9. oktobra 2001. godine, a 23. novembra iste godine i zbog zločina nad Muslimanima i Hrvatima u Bosni i Hercegovini.
Na osnovu Uredbe Vlade Srbije, Milošević je Haškom tribunalu izručen 28. juna 2001. godine, tačno 12 godina posle govora na Gazimestanu.
Suđenje Miloševiću u Hagu počelo je 12. februara 2002. godine. Haški proces protiv Miloševića, prekidan više puta zbog njegovog lošeg zdravstvenog stanja, trajao je četiri godine, a okončan je njegovom smrću u 64. godini.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija