Filharmonija prikupila pola miliona dolara

Izvor: Blic, 12.Jun.2013, 07:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Filharmonija prikupila pola miliona dolara

Beogradska filharmonija ispunila je cilj i Gala koncertom kojim je dirigovao Zubin Mehta, te je donatorskom večerom prikupila pola miliona dolara, odnosno trećinu sredstava potrebnih za turneju po SAD.

Tačan iznos biće objavljen u petak, pre koncerta, kada Beogradska filharmonija veličanstvenom Betovenovom Devetom simfonijom zvanično zatvara sezonu 2012/13.

Spektakularni Gala koncert Beogradske filharmonije i Zubina Mehte, održan preksinoć na Kolarcu, završen >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je stojećim ovacijama i obraćanjem Zubina Mehte publici, kada je, između ostalog, rekao: „Treba da podstaknete Vladu da se donesu zakoni koji će doneti olakšice onima koji ulažu u kulturu“.

Nakon koncerta usledila je prva donatorska večera u hotelu „Square Nine“, koja je okupila je poslovnu elitu i brojne predstavnike diplomatskog kora. Među prisutnima su bili i Milan Beko, Ivana Mišković i Goran Karić, Vojin Lazarević, Ronald Zeliger, Toplica Spasojević, Srđan Šaper, zatim top menadžeri kompanija „Hemofarm“, „Delta“, „Rudnap“, „Bambi“, „Strauss group“, predstavnici Srpske asocijacije menadžera kao i šef-dirigent Beogradske filharmonije Muhai Tang, princeza Jelisaveta Karađorđević, Pirs Brosnan, Den Tana i drugi.

U toku večeri pristizale su donacije na namenski račun Fondacije Beogradske filharmonije „Zubin Mehta“ za prvu američku turneju u istoriji tog orkestra, dugoj devet decenija, kao i na račun Fondacije „American Friends of Belgrade Philarmonic Orchestra“ u Njujorku.

Maestro Mehta je na večeri ponovio komplimente sjajnim muzičarima i instituciji Beogradske filharmonije, prethodno izrečene i na sceni Kolarca. Govorio je iznova o tome da mu je san nova koncertna dvorana Beogradske filharmonije jer je taj orkestar svojim kvalitetom nesumnjivo zaslužuje, zaslužuje je i Beograd i trebalo bi da bude jedan od njegovih simbola, vidljiv iz aviona, poput Opere u Sidneju.

Slavni umetnik izazvao je tokom večere buru smeha, pa i aplauza, predloživši da razgovara sa arhitektama i predoči im da u projektovanju slede model frizure direktora Ivana Tasovca.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.