Društvo za zaštitu ptica Srbije apeluje na građane da prijave krivolov prepelica

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Avg.2024, 13:32

Društvo za zaštitu ptica Srbije apeluje na građane da prijave krivolov prepelica

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) objavilo je danas mapu vabilica i pozvalo građane da prijavom nadleženim institucijama spreče ubijanje ovih ptica, a povodom sezone lova na prepelice, koja uskoro počinje i tokom koje se širom Srbije koriste zabranjene elektronske vabilice pomoću kojih se usmrti oko 50.000 prepelica.

Lovna sezona na prepelice počinjala je 1. avgusta i trajala do 30. septembra sve do 2021. godine, kada je skraćena za 15 dana, tako da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << počinje od polovine avgusta, saopšteno je iz DZPPS.

Ova privremena odluka ustanovljena izmenama Pravilnika o proglašenju lovostajem zaštićenih vrsta divljači prestaje da važi ove godine, ali Uprava za šume Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede još nije objavila nikakav dokument kojim bi bio pojašnjen dalji status ove vrste.

Tokom lovne sezone široko je rasprostranjena upotreba vabilica, elektronskih uređaja koji glasno dozivaju prepelice kako bi potom bile ubijene iz puške krivolovaca.

Procena je da se tokom lovne sezone širom Srbije koristi 600 do 1.000 ovakvih vabilica, koje u sigurnu smrt odvedu oko 50.000 prepelica.

Vabilice su izuzetno opasne i zato što remete puteve seobe ovih ptica, dozivaju prepelice na uglavnom nepodobna staništa, poput oranica obilno tretiranih pesticidima, što dodatno utiče na zdravlje i spremnost na dugu seobu ptica koje uspeju da prežive.

"Pored krivolova i elektronskih vabilica, ova vrsta je izuzetno ugrožena i nestankom adekvatnih i kvalitetnih staništa na račun intenzivne pojoprivrede. Ako nešto može i treba prvo da se reši, onda je to iskorenjivanje upotebe vabilica, ali DZPPS se svakako zalaže za trajnu zabranu lova na prepelice, jer vrste moramo štiti dok ih još ima u određenom broju, a ne kada postane prekasno", rekao je izvršni direktor DZPPS Milan Ružić.

Korišćenje elektronskih vabilica na području Republike Srbije zabranjeno je Zakonom o zaštiti prirode, Zakonom o divljači i lovstvu, te nizom međunarodnih ugovora.

Prema domaćem Krivičnom zakoniku, korišćenje tih uređaja u lovištu okarakterisano je kao krivično delo za koje je zaprećena zatvorska kazna od šest meseci do tri godine.

DZPPS je objavilo mapu sa svim zabeleženim slučajevima upotrebe vabilica od 2000. godine, od kada radi na rešavanju ovog problema, i pozvalo građane da pogledaju mapu, provere da li u njihovoj neposrednoj blizini ima zabeleženih slučajeva i obrate pažnju na zvuk koji će u narednom periodu dolaziti sa polja.

Upotrebu vabilica kao kršenje zakona potrebno je prijaviti policiji, a uvek se možete obratiti za pomoć i Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

"Ova mapa koja se crveni od zabeleženih slučajeva je nešto što pokušavamo da suzbijemo u prethodne dve i po decenije, ali želimo da je pokažemo ljudima kako bi uvideli razmere problema. Pritom, gde su svi slučajevi koji nisu zabeleženi? Očuvanje prirodnih vrednosti je odgovornost svakog od nas i u skladu sa tim treba postupati", zaključio je Ružić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Pomozite da se spreči krivolov na prepelice - prijavite one koji koriste elektronske vabilice

Izvor: Radio 021, 08.Avg.2024

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije podseća javnost da uskoro počinje sezona lova na prepelice tokom koje se širom Srbije masovno koriste zakonom zabranjene elektronske vabilice.

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.