Bez mesta u domu ostaće svaki šesti prijavljeni student

Izvor: Blic, 16.Nov.2012, 15:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bez mesta u domu ostaće svaki šesti prijavljeni student

Rang-liste za smeštaj u studentskim domovima biće objavljene 22. novembra, a akademci su zatečeni novim sistemom bodovanja za dobijanje mesta. Oni smatraju da se rangiranjem po broju bodova ostvarenih na fakultetu favorizuju studenti početnih godina. U Studentskom centru „Beograd“ ističu da je novi sistem mnogo pravičniji jer je glavni kriterijum uspeh, a ne godina studija.

U Studentskom centru objašnjavaju da je način rangiranja promenjen jer fakulteti rade po Bolonji, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pa se izmenio i pravilnik o konkurisanju za dom. Za mesto u domu prijavilo se 9.727 akademaca, a svaki šesti ostaće bez mesta.

Studenti rezervišu sobe

Udruženje studenata „Dom 1“ pokrenulo je inicijativu da studenti više godina u jednom domu rezervišu istu sobu i za sledeću godinu, a to je podržao i Studentski centar.

- Ovu opciju iskoristilo je 3.858 studenata. Time pokušavamo da zadržimo postojeće mesto nižerangiranim studentima. Odluka će biti doneta do 10. decembra - navode u Studentskom centru.

- Sistem se definiše u skladu sa Zakonom o obrazovanju i Ministarstvom prosvete. Rangira se po rezultatu, tako što se broj ESP bodova deli sa brojem godina koliko je bilo potrebno da se maksimum poena za tu godinu postigne. To znači da student koji je u prvoj godini očistio sve ispite osvaja 60 poena. Onda se taj broj poena deli sa jedan, što znači da ima 60 poena i sigurno dobija mesto u domu. Stariji studenti se bune jer njima često treba više vremena da očiste godinu. Tako se studentu četvrte godine sa 240 poena, a trebalo mu je dve godine za to, broj bodova deli sa dva i time se smanjuje razlika između mlađih i starijih studenata - objašnjavaju u upravi Studentskog centra.

U Studentskom centru navode da se novim sistemom podele mlađi studenti motivišu da bolje uče i diplomiraju u roku.

Studenti su nezadovoljni jer se više ne rangira na osnovu proseka ocena.

- Nije poštovana dosadašnja praksa da studenti bliži diplomi imaju privilegije. Ova formula favorizuje studente s manje ispita. Senatu univerziteta predložili smo srednje rešenje, koje su oni podržali i uputili ministarstvu - kaže Vladimir Smuđa, predsednik Studentskog parlamenata UB.

Oni predlažu da studenti pri upisu druge godinu dobiju nula poena, na trećoj jedan, na četvrtoj dva, a studenti mastera tri poena. Ti poeni se množe sa godinom studija i tako stariji čuvaju malu prednost u odnosu na mlađe.

Promenom sistema studenti starijih godina i mastera kojima je za čišćenje godine potrebno više vremena izgubili su mogućnost da dobiju bolje domove.

- Studenti druge godine su najpovlašćeniji jer je najlakše očistiti prvu godinu. Njih će smestiti u najbolje domove, a stariji studenti, čiji su ispiti znatno teži, završiće u lošijem domu - kaže Nikola Buljanović, sekretar Udruženja studenata „Dom 1“.

Student četvrte godine Filozofskog fakulteta M. N. jedan je od njih.

- Imam prosek iznad 9, a najverovatnije neću dobiti prvi blok koji sam želeo jer sam po novom sistemu daleko lošije rangiran. Po starom sistemu bio bih 20. na listi, sada sam oko 35. mesta - kaže on.

Povezane vesti: Soba u studentskom domu od 1.100 dinara

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.