Волстрит журнал: Уједињени Арапски Емирати траже финансијску подршку САД због ризика од рата са Ираном

Izvor: GradskeInfo.rs, 20.Apr.2026, 08:36

Волстрит журнал: Уједињени Арапски Емирати траже финансијску подршку САД због ризика од рата са Ираном

Уједињени Арапски Емирати (УАЕ) започели су разговоре са Сједињеним Америчким Државама о могућој финансијској подршци, односно обезбеђивању финансијског “ослонца” у случају да рат са Ираном изазове дубљу економску кризу, пише Волстрит журнал позивајући се на америчке званичнике. Фото: >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << Танјуг/AP Photo/Altaf Qadri, File Гувернер Централне банке Емирата Халид Мохамед Балама изнео је идеју о успостављању валутног своп аранжмана током састанака прошле седмице у Вашингтону са министром финансија САД Скотом Бесентом, као и представницима америчког Министарства финансија и Федералних резерви.
Емиратски званичници истакли су да су до сада избегли најтеже економске последице сукоба, али да би им могла бити потребна финансијска подршка уколико се криза продуби. Разговори, како наводи ЊСЈ, указују на забринутост Емирата да би рат могао озбиљно да угрози њихову економију и статус глобалног финансијског центра, смањи девизне резерве и одврати инвеститоре који су ту земљу до сада сматрали стабилним и сигурним тржиштем.
Сукоб је већ оштетио нафтну и гасну инфраструктуру Емирата, као и њихову могућност извоза нафте танкерима кроз Ормуски мореуз, чиме је угрожен кључни извор прихода у доларима.
Иако Емирати још нису поднели формални захтев за своп аранжман, који би омогућиио јефтин приступ доларима ради стабилизације валуте или јачања девизних резерви, предлог је у разговорима са америчком страном представљен као превентивна мера. Истовремено, поједини званичници наводе да су представници УАЕ указали да је одлука председника САД Доналда Трампа о нападу на Иран увукла њихову земљу у конфликт чије последице још нису сагледане.
Како су навели, у случају недостатка долара, Емирати би могли да буду приморани да у нафтним трансакцијама користе кинески јуан или друге валуте, што би, оцењује њујоршки лист, могло да има шире последице по глобални финансијски систем у којем долар има доминантну улогу.
Више од 20 бродова прошло кроз Ормуски мореуз у суботу

 
Преузмите андроид апликацију.
Чланак Волстрит журнал: Уједињени Арапски Емирати траже финансијску подршку САД због ризика од рата са Ираном се појављује прво на Најновије градске вести Нови Сад | Градске инфо.

Nastavak na GradskeInfo.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta GradskeInfo.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta GradskeInfo.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.