Грешка коју сви правимо кад не можемо да заспимо – и због које остајемо будни још дуже

Izvor: GradskeInfo.rs, 20.Apr.2025, 13:00

Грешка коју сви правимо кад не можемо да заспимо – и због које остајемо будни још дуже

Кључ је у рутини. Фото: Pexels/Cottonbro studio Скоро свима нам је познат онај тренутак када легнемо у кревет, затворимо очи и… ништа се не дешава. Лежимо будни, вртимо се, гледамо на сат и израчунавамо колико нам је још остало до аларма.
У мору савета које покушавамо – од топлог млека, >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << чајева, магнезијума, до тишине и потпуног мрака – можда баш једна ствар прави највећи проблем. И то је управо оно што најчешће радимо кад не можемо да заспимо.
Најгоре што можемо да урадимо кад не можемо да заспимо Истраживачи из области медицине сна упозоравају: највећа грешка је покушавати да се на силу натерамо да заспимо. Што више покушавамо – мање шансе имамо да заиста утонемо у сан.
Наш мозак тада улази у стање напетости, а не опуштања. Уместо да спаваћу собу доживљавамо као место за одмор, она нам постаје простор анксиозности и фрустрације. И тако се вртимо у круг.
Шта би требало да урадимо уместо тога? Ако не можемо да заспимо у року од 20-30 минута, најпаметније је да устанемо из кревета. Пребацимо се у другу просторију (или у удобнији кутак), узмемо књигу, слушамо умирујућу музику или једноставно дишемо полако. Кључно је да не користимо екран.
Када осетимо поспаност – вратимо се у кревет. Тако учимо мозак да је кревет место за спавање, а не размишљање.
Спавање почиње раније него што мислимо Сан не долази “на дугме”. Морамо му направити простор – и физички и ментално. То подразумева вечерњу рутину која нас постепено уводи у стање одмора.
Идеална припрема за сан: Почети с припремом 60-90 минута пре спавања
Пригушити светла, искључити јаке изворе звука
Избегавати јело, тешке мисли и екране
Прочитати пар страна књиге, истуширати се топлом водом или слушати смирујуће тонове
Соба мора да позива на сан
Наш мозак много боље спава када су услови идеални. Стручњаци саветују: Температура око 19 степени
Потпуна тишина или “бела” бука
Затамњена просторија
И што је посебно важно – кревет користимо само за спавање, а не за посао, јело или гледање серија.
Колико сна нам заправо треба?
Одраслим особама је потребно између седам и девет сати сна сваке ноћи. Ако се често боримо са несаницом и ништа не помаже, време је да се обратимо лекару.
Da li ste nekad osetili posledice Jet lag-a? Evo kako se izboriti sa ovim stanjem

Преузмите андроид апликацију.
Чланак Грешка коју сви правимо кад не можемо да заспимо – и због које остајемо будни још дуже се појављује прво на Најновије градске вести Нови Сад | Градске инфо.

Nastavak na GradskeInfo.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta GradskeInfo.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta GradskeInfo.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.