Prodati delovi Fidelinke, cela fabrika na prodaju u septembru

Izvor: Blic, 17.Maj.2016, 18:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prodati delovi "Fidelinke", cela fabrika na prodaju u septembru

Delovi “Fidelinke” u stečaju prodati su danas u Privrednom sudu u Subotici. Kupac tri objekta za oko sedam miliona dinara je bajmočka firma „Ewas“, dok je jedan objekat za oko milion dinara kupio Siniša Galijaš iz Bajmoka.

Za silos i mlin sa pratećom opremom i objektima po ceni od 144 miliona dinara u Bajmoku i za stambenu zgradu u Subotici od 4,24 miliona dinara nije bilo kupaca.

Licitacija „Fidelinkinih“ nekretnina u Čantaviru zakazana je za 27. maj. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Stečajni upravnici očekuju da do kraja juna bude završena procena sedišta kompanije u subotičkom naselju Aleksandrovo i da se prodaja održi početkom septembra.

Osim kompanije, na doboš će tada ići i fabrika testa, silos, testara, ali stečajni upravnik kaže da je o tome rano govoriti.

- Procena imovine nije završena i od mišljenja procenitelja zavisi da li će se prodavati zajedno ili odvojeno, odnosno da li kao imovina ili pravno lice. Očekujemo da to bude u septembru – objašnjava Vladimir Žužić, stečajni upravnik.

Stana Salatić, stečajna upravnica u firmama mlinarstvo i nekretnine, kaže da su silos, magacin i zgrade u Čantaviru procenjeni na 96,9 miliona dinara.

- Celokupan prihod od moguće prodaje imovine u Čantaviru otići će kompaniji “Heta Ril Estejt” koja je poverilac i u čiju korist je upisana hipoteka u Čantaviru kao i trećina imovine u Bajmoku – kaže Stana Salatić.

“Fidelinka” je u stečaj otišla 2010. zbog duga od oko 692 miliona dinara, a postupak je pokrenula AIK banka iz Niša kao jedan od najvećih poverilaca. Za stečajnog upravnika je postavljen Zoran Stojanović koji je tada izjavio da ni sam ne zna ko su sve bili vlasnici i da će tek uvidom u dokumentaciju moći da razjasni isprepletene odnose.

U Centralnom registru hartija od vrednosti bilo je navedeno da su većinski vlasnici “Mowbray systems” i “Alysun Marketing” sa Devičanskih ostrva i “Mineco” iz Švajcarske koje su zadužile imovinu kreditima.

Sagovornik “Blica” koji je upoznat sa poslovanjem kompanije kaže da deo krivice za bankrot snosi Žanko Čado, biznismen i bivši ministar ekonomije u makedonskoj vladi.

- Vlada Srbije je privatizovala „Fidelinku“ 2005. a prema podacima Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara Čadova firma „Alysun Marketing“ je preuzela 19 odsto akcija, a druge dve firme koje se dovode u vezi sa srpskim biznismenom Dimitrijem Aksentijevićem 25 i 20 odsto akcija. Od jedne su napravili deset firmi i doveli ih do propasti – navodi sagovornik. Ištvan Huđi iz Saveza samostalnih sindikata Subotice kaže da je više kompanija poslovalo pod okriljem žitomlinske kompanije.

- Garantovali su jedni drugima kredite i stvorili lanac dugovanja tako da je bilo skoro nemoguće utvrditi ko kome duguje i ko za koga garantuje – naglašava Huđi.
Pogledaj vesti o: Subotica

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.