
Izvor: Politika, 15.Jul.2013, 23:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
O ljudima, zločinu, ovnovima i puževima
Subotica – Pitanja identiteta, odgovori pojedinca u odnosu na drugu osobu ili u odnosnu na neočekivano veliko polje slobode, etičke norme i hijerarhija u zločinu, neka su od pitanja koja su postavili autori filmova viđenih drugog dana 20. Festivala evropskog filma na Paliću.
Finski reditelj Simo Halinen i svom filmu „Otvori mi se”, koji je publika imala prilike da vidi u nedelju uveče, pozabavio se pitanjem seksualnog identiteta, ali autor kaže da je za njega >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << upravo pitanje iskrenosti osobe bilo ključno. Ova, kako je rekao, „nefinska istina” naišla je na prilično dobar odziv kod publike, mada nije ni očekivao veliku gledanost. „Suština filma jeste da postavi ovakva pitanja”, kaže Halinen.
Britak u odgovorima koje su postavljali novinari, bio je kazahtanski reditelj Emir Baigazin, čiji je film „Časovi harmonije” takođe prikazan u nedelju, u okviru glavnog takmičarskog programa. Iz ugla ponižavanog 13-togodišnjeg dečaka, ocrtava mehanizam marginalizacije pojedinca i nasilja. Baigazinova asistentkinja je glavnog glumca pronašla u dečjem domu, a reditelj kaže da im je u početku dozvoljavao da improvizuju i davao im slobodu da predlažu rešenja. Kasnije sve te radnje je ograničio vremenski i tokom tog procesa pročišćavala se i gluma i tekst. Kazahtanski reditelj odbio je da objašnjava suštinu svog filma u nekoliko rečenica, jer kaže koji je smisao da on snimi ceo film, a onda na konferenciji za medije ga objasni u jednoj rečenici. „I onaj sa druge strane ekrana, gledalac treba da radi”, ističe Baigazin.
Kako film počinje scenom klanja ovna, a i u filmu se pojavljuju mnoge životinje, novinare je zanimalo koja je bila njihova sudbina.
– Mi smo sada došli sa doručka i niko nije postavio pitanje koliko je životinja stradalo zbog tog doručka. Nije mi jasna hijerarhija zločina, koga čovek može da ubije, a koga ne. Sporno je ubijanje ovna na početku filma, a niko ne postavi pitanje ubijanja bubašvaba – odgovorio je Baigazin.
Nije lako ni imati potpuno slobodu, kao da kažu radnici u filmu „O puževima i ljudima” rumunskog reditelja Tudora Đurđija, koji je prikazan sinoć u okviru takmičarskog programa. Reditelj koji za sebe kaže da deli stavove filozofa Siorana, napravio je umereno optimistički film o fabrici koja se prodaje i čije sindikalne vođe pokušavaju da spasu hiljadu radnika.
– Meni je draga scena u kojoj sindikalni lider razgovara sa direktorom fabrike, bivšim komunistom, inače, i koji mu kaže: „Imaš slobodu, sada je koristi”. Za mene je to ključna stvar jer u jednom trenutku rumunski narod nije znao kako da se nosi sa tom količinom slobode koja je dobijena, i još tražimo načina da je koristimo – kazao je Đurđija.
A. I.
objavljeno: 16.07.2013.
Pogledaj vesti o: Subotica