Stiže Chrome OS - operativni sistem iz Google-a

Izvor: Blic, 12.Maj.2011, 10:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stiže Chrome OS - operativni sistem iz Google-a

Posle dve godine razvoja, prvi notebook sa Google Chrome operativnim sistemom pojaviće se 15. juna.

Prve dve kompanije koje će lansirati svoje uređaje sa Chrome-om su Samsung i Acer.

Samsungov notebook imaće dijagonalu ekrana od 12.1 inča (30 cm), bateriju koja traje osam sati i prodavaće se u dve verzije od 429 dolara i 499 dolara u zavisnosti od toga koje će dodatke imati.

Iz Acera najavljuju uređaj veličine 11,6 inča (29 cm), baterija koja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << može da izdrži 6,5 sati, a njegova cena će biti 349 dolara.

Za sada se zna da će 15. juna zainteresovani u SAD-u moći da nabave ove računare putem internet servisa Amazon i prodajnog lanca Best Buy, a još uvek se razmišlja o načinu prodaje u drugim zemljama.

Kompanija Google već dugo je testirala i najavljivala ovaj operativni sistem, koji se ranije pokazao dosta nestabilan i sa puno bagova, ali kažu da su mu ispravili sve nedostatke i napravili ga kompatibilnim sa Intelovim dual-core procesorima.

Chrome OS je pokušaj da se napravi operativni sistem koji će biti baziran na "cloud” servisu. Za razliku od tradicionalnih desktop operativnih sistema poput Windowsa i Mac OS x, Chrome OS je baziran na internetu, tako da se njime upravlja putem prilagođene verzije Chrome pretraživača. Kao rezultat toga Google-ov operativni sistem možete pokrenuti za par sekundi i troši mnogo manje energije.

Imaće podršku za Netflix i Hulu servise, kao i "offline” verzije Gmail-a, Google kalendara i Google Docs-a.

Neće se prodavati kao klasični operativni sistemi, već će se za njega plaćati pretplata u iznosu od 28 dolara za napredne korisnike i 20 dolara za obične korisnike. U tu cenu su uključene softverske, ali i hardverske nadogranje.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.