
Izvor: KucniBioskop.com, 22.Jun.2010, 13:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Samsungova abeceda
Iako moramo priznati da su oznake modela televizora kompanije Samsung pomalo konfuzne, logika ipak postoji. Modeli sa oznakom A koji se retko mogu sresti u domaćim prodavnicama su lansirani 2008 godine, a sa oznakom B su predstavljeni 2009. godine. LCD gama televizora sa oznakom C je namenjena tekućoj godini, a podeljena je u tri serije. Serija 3 poseduje bazične funkcije i proizvodi se u dimenzijama dijagonale 22, 26 i 32 inča, nije u Full HD rezoluciji, ali je sada moguće puštati video >> Pročitaj celu vest na sajtu KucniBioskop.com << snimke sa USB memorija. Serija 5 poseduje „kristalni“ dizajn, Full HD rezoluciju i mogućnost povezivanja multimedijalnih uređaja. Model koji smo dobili na test pripada seriji 6 i proizvodi se u dimenzijama od: 32, 37, 40, 46 i 55 inča, i najbogatije je opremljen multimedijalnim dodacima. Ali krenimo redom...
OPIS
Nova serija C650 predstavlja evoluciju dizajnerskog stila započetog sa prethodnim generacijama Samsung televizora i monitora. Okvir ekrana, kao i postolje, izvedeni su u ravnim linijama i obrubljeni debelim providnim pleksiglasom, a crna boja uređaja blago se preliva ka zagasitocrvenoj, što daje zaista jedinstven vizuelni pečat i čini ovaj televizor veoma elegantnim. Samsung je ovakvom načinu prelivanja boja dao i poseban naziv - TOC (Touch Of Color) - a iako je u pitanju samo dizajnersko-marketinški trik, smatramo da je veoma uspeo. Jednostavan okvir ekrana na prvi pogled deluje potpuno prazno, a tek pažljivijim pregledom pronalazimo garnituru osnovnih komandi u donjem desnom uglu, koje su izvedene u vidu tastera osetljivih na dodir. Jedini detalj koji odudara od monolitnog dizajna jeste providno ispupčenje na sredini donje strane okvira ekrana, koje je ispunjeno romboidnim strukturama i zrači blagom, prelomljenom svetlošću crvene boje. Na zadnjoj strani nailazimo na prve nagoveštaje izuzetnih tehničkih mogućnosti ovog televizora - panel sa konektorima opremljen je sa tri HDMI i jednim komponentnim video ulazom, petnaestopinskim D-sub priključkom za računar, kao i sa dva SCART ulaza. Za audio signal predviđeni su po jedan RCA stereo (2x činč) i 3,5-milimetarski ulaz (mala banana), kao i digitalni optički i 3,5-mm izlaz (za slušalice, recimo), a prisustvo Ethernet port čini celu priču još zanimljivijom i dodaje brojne nove opcije. Ali, to nije sve: na desnom boku nalaze se dva USB porta, još jedan HDMI ulaz, kompozitni video i stereo audio ulaz, kao i Common Interface (CI) slot, predviđen za CI/CI+ kartice.
Sa tehničke strane, Samsung LE-32C650 opremljen je ekranom dijagonale 81 centimetar u punoj HD rezoluciji (1920 x 1080p) na 100 herca i dodatno oplemenjen dinamičkim kontrastom, kao i HyperReal Engine, Wide Color Enhancer i Clear Motion Rate procesiranjem slike. Za kreaciju zvuka zadužena su dva drajvera snage 10 vati, pomognuta SRS i DD+ sistemima. Iako gabariti savremenih LCD i plazma televizora uslovljavaju postavljanje malih i, pre svega, plitkih drajvera, Samsung je ovaj problem ublažio upravo zahvaljujući pomenutim sistemima za poboljšanje zvuka. Ipak, ono što fascinira je dugačka lista dodatnih mogućnosti - DLNA sertifikat, Internet@TV, BD Wise, HDMI CEC, slika u slici i softverski USB plejer samo su neke od njih. Takođe, ovaj televizor opremljen je digitalnim tjunerom (DVB) koji omogućava prijem digitalnog TV signala u formatima DVB-T/T2/C/S2.
POSTAVKA
Televizor stiže u kartonskoj kutiji veoma male debljine, koja nam je već nagovestila da je ovaj model „pristojno“ tanak. Montaža se vrši relativno jednostavno – prvo je neophodno ušrafiti četiri zavrtnja nosača u postolje i zatim postaviti TV na nosač. Ukoliko ste se odlučili za ekran veće dijagonale, preporučujemo da ovo uradite uz pomoć ukućana. I kao konačno osiguranje, treba ušrafiti još četiri zavrtnja kako bi ekran bio sada potpuno stabilan i siguran.
Pretraga kablovskih kanala je trajala neobično dugo – gotovo petnaest minuta, a pronađeno je više od 70 kanala na našoj SBB mreži. Odmah smo dobili utisak da su na ovom modelu konačno ispravljeni svi nedostaci koji su nas ranije iritirali. Prvo, menjanje kanala je sasvim dovoljno brzo, tako da vas ova pojava više neće nervirati. Drugo, odziv svih tastera i kretanje kroz menije je veoma elegantno rešeno.
Nakon brojnih testova različitih Samsung uređaja, stekli smo utisak da daljinski upravljač uvek u potpunosti prati kvalitet matičnog uređaja, kao i cenovnu klasu kojoj isti pripada. LE-32C650 ovde nije izuzetak: priloženi upravljač, popriličnih dimenzija i odlične izrade, odlikuje se velikim i jasno obeleženim tasterima, koji su opremljeni pozadinskom iluminacijom. Ova, tako poželjna opcija, predstavlja dodatak koji znatno poboljšava komfor pri upotrebi, a njena implementacija je toliko jednostavna da se pitamo zašto se osvetljeni tasteri sreću tako retko, odnosno samo kod skupljih uređaja. Naravno, stvar je jasna: marketing i tržišno pozicioniranje opet uzimaju danak. Marketinške igrarije na stranu, jedina uslovna zamerka koju možemo da uputimo ovom daljincu jeste blaga pretrpanost dugmićima - jednostavno, cela gornja površina je prekrivena komandama - ali to je uslovljeno velikim brojem funkcija ovog televizora, a na to se nećemo žaliti, naprotiv.
Ukupno, veoma privlačan proizvod, prebogat funkcijama i dodatno osnažen nesvakidašnjim dizajnom, kao i odličnim kvalitetom izrade svakog detalja.
A SADA SPEKTAKL
Poznato je da je u stranoj, ali i domaćoj štampi veoma puno pažnje posvećeno raznim medija plejerima, poput modela Popcorn Hour ili WD Live. Cena ovih uređaja se kreće oko 150 do 200 evra, a osnovna funkcija im je „čitanje“ MKV fajlova i prosleđivanje video signala HDMI kablom i dekodiranje DTS audija i prosleđivanje zvuka ka pojačalu. Sa Samsung serijom C650 sve se promenilo. Naime, ovaj televizor je u mogućnosti da dekodira DTS signal, kao i da čita MKV fajlove. Reprodukcija je zapanjujuće kristalno jasna, a titlovi su čitljivi bez imalo naprezanja. Ako ste u nedoumici da li da uštedite kupovinom televizora starije generacije, sada nema dvoumljenja. Kasnije biste opet morali da kupite neki medija plejer, a kupovinom C650 serije rešavate sve svoje probleme. Ne treba posebno naglašavati da ujedno štedite i HDMI kabl, jer ćete svoj eksterni hard disk vezati samo sa običnim USB kablom.
Korišćenje internog medija plejera u televizoru je veoma simpatično. Prvo, moguće je menjati boju pozadine, a sve ponuđene fotografije su fantastične. Drugo, moguće je ući u meni bez prekidanja gledanja TV programa, jer je dobar deo menija transparentan.
Što se tiče korišćenja Internet@TV opcije, ona nam je ipak zadala muke. TV smo povezali Ethernet kablom na naš ruter i internet nije odmah proradio. Podešavanja smo morali da unosimo ručno, a i da menjamo izbor zemlje u kojoj se nalazimo. Ovo nas je ipak iznenadilo s obzirom da ovakve probleme nismo imali ni sa jednom Blu-ray plejerom koji smo imali na testu, uključujući i Samsungov. Moguće da nam jednostavno nije bio dan.
Aplikacije koje je Samsung ponudio su zaista zabavne i korisne – od pregleda vremenske prognoze, pa do Twittera i YouTube servisa. Ali detaljan prikaza svih aplikacija ostavljamo za neki drugi put.
ZAKLJUČAK
Definitivno su sve ranije boljke popravljene izlaskom serije C650. Zaista ne znamo šta bismo još mogli da tražimo od ovog televizora – neverovatno je atraktivan, lako se koristi i ima sjajnu podršku za multimediju. Ovo je definitivno poslednji korak pre podrške za 3D. Ako ste do sada uporno čekali sledeću seriju koja nudi nešto novo, vreme je da prestanete da živite analogno i da počnete da uživate.
Samsung LE32C650
Ekran
32″ (81 cm) u odnosu 16:9
Tjuner
Analogni i digitalni
Rezolucija
1920 x 1080
Video-ulazi
4x HDMI, 2x SCART, 1x komponentni, 1 x kompozitni, 1x PC
Audio-ulazi
2 x RCA, 1 x 3,5 mm
Audio-izlazi
1 x digitalni optički, 1 x 3,5 mm
Zvučnici
2×10 W
USB
x2
Ethernet
RJ-45
Potrošnja u standby režimu
< 0,3 W
Dimenzije
789 x 509 x 77 mm
Masa
11,8 kg (sa postoljem)
Nastavak na KucniBioskop.com...