
Izvor: Vesti-online.com, 16.Nov.2017, 11:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izetbegović u Beogradu, Vučić u problemu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u velikoj je dilemi - otkazati ili ne posetu članova Predsedništva Bosne i Hercegovine Beogradu, najavljenu za 6. i 7. decembar. Ako to ne učini, postaće savršeno jasno da jeftinim populizmom pokušava izgraditi imidž "lidera stabilnosti na Balkanu", piše Benjamin Butković za "Al Džaziru Balkans".
"Izložen različitim vrstama pritisaka, Vučić, vidno nervozan, a nervoza nije saveznik u diplomatiji, isterao je samog sebe na čistinu >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << političke šume.
Njegovo, ponekad vešto, poigravanje s akterima na domaćem i međunarodnom planu došlo je na raskrsnicu, na kojoj mora da odluči - ogoliti svoj populizam i verovatno kratkoročno dobiti novo poverenje u Srbiji i time trajno zatvoriti vrata ozbiljnoj političkoj igri na međunarodnoj sceni ili priznati da je u slučaju intervjua člana Predsedništva BiHBakira Izetbegovića za Dojče vele pogrešio u proceni, digao preveliku i nepotrebnu galamu, koja je imala isključivi unutrašnjopolitički cilj, ali to ga vodi u rizik da bude proglašen "prodanom dušom".
Zašto Vučić mora da otkaže posetu? Samo tako može uveriti i srpsku i međunarodnu javnost da će delovi intervjua Izetbegovića, kako je rekao, imati dalekosežne posledice. Sazivanje sednice Saveta za bezbednost nije bezazlena stvar i to nekako treba opravdati.
Lavina negativnih reakcija u javnosti Srbije i Republike Srpske biće temeljno potcenjena ako delegaciju Bosne i Hercegovine, u kojoj će biti i Izetbegović, Vučić dočeka u Palati predsednika u Beogradu samo dve-tri nedelje nakon "incidenta". Oreol mirotvorca i branioca mira na Balkanu ozbiljno je poljuljan, ali ničim drugim nego Vučićevim populizmom.
Previše je dvostrukih igara koje je Vučić počeo i za talentovanog političara, kakav je on. Pokušaj da se održe dobri odnosi sa Zapadom, a da se istovremeno bude u bratskom zagrljaju s Rusijom, balansiranje u odnosima s Turskom, nametanje za lidera stabilnosti na Balkanu - previše je težak teret za Vučićeva pleća. Ipak, nije on Josip Broz.
Zašto je legitimno pravo jednog političara iz Bosne i Hercegovine da iznese svoj stav o nekom političkom pitanju, u ovom slučaju Izetbegovićev o Kosovu, izazvalo reakciju snage tornada među Vučićevim saradnicima? Sada je već sasvim jasno, mada to zvanični Beograd neće priznati, da pritisak za neku vrstu priznanja Kosova postaje neizdrživ.
Problem je u tome što se od njega, kao čelnika koji se slatkorječivo predstavlja kao zagovornik mira i kompromisa, sada traži da te stavove ne samo promijeni nego i obznani. Sam Vučić javno je priznao da mu je američki izaslanik Brian Hoyt Yee doslovno rekao da Srbija "ne dira teritorijalni integritet Republike Kosovo". Svjestan političkog procjepa u kojem se našao, samo dan prije erupcije gnjeva na Izetbegovićeve stavove Vučić je izjavio da očekuje napade kakvo god rješenje za Kosovo da predloži.
Vučić je u septembru, govoreći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija, doslovno rekao da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova, ali je spremna na teške kompromise u traženju prihvatljivih rješenja. Težak domaći, ali i međunarodni zadatak. Najbolja ilustracija ozbiljnosti situacije u kojoj se Vučić našao jest njegova izjava u jednom od intervjua za Radio-televiziju Srbije, u kojoj pojašnjava razloge pokretanja unutrašnjeg dijaloga o Kosovu. "Da se oslobodimo laži da je tamo na Kosovu sve naše, ali i da tamo ništa nije naše. Razgovor je lekovit", kazao je tada Vučić.
Političku ličnost predsjednika Srbije, možda i ne želeći, potpuno će razotkriti član Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Vučić u danima koji slijede mora donijeti tešku odluku. Ako se Izetbegović pojavi u Beogradu početkom decembra, politička kriza izazvana reakcijom i orkestriranjem Beograda neće ostati samo na lijevoj obali Drine, pozivima na povlačenje srpskih predstavnika iz institucija Bosne i Hercegovine, blokadom zakazanih sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, nego će se preliti u Srbiju.
Ako se odluči za drugi scenarij, Vučić mora povući poziv svim članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine, jer je malo vjerovatno da bi ostala dva člana bh. kolektivnog šefa države došla u Beograd bez Izetbegovića, ili baciti pod noge i Dodikove i napore ostalih saboraca u dokazivanju međunarodne zavjere protiv Srba, čiji je eksponent "najveći neprijatelj srpskog naroda". Prisustvo Izetbegovića u Beogradu otvorit će Vučićevim unutrašnjim neprijateljima put za diskreditiranje svim argumentima koji im stoje na raspolaganju.
Nastavak na Vesti-online.com...