S. Palanka i Prokuplje kao da su u stečaju

Izvor: Press, 20.Dec.2016, 12:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"S. Palanka i Prokuplje kao da su u stečaju"

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić izjavila je da po zakonu nije moguće da opštine bankrotiraju.
Foto:B92.net
Upitana može li se uvesti bankrot pojedinih opština, pošto neke od njih godinama nenamenski troše novac, Brnabić je odgovorila da brankrot po zakonu ne može da se uvede, a kao dva "najstrašnija primera" navela je Prokuplje i Smederevsku Palanku.
"Prokuplje >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << je sa 45.000 stanovnika imalo 836 zaposlenih činovnika i to je godinama bila kuća za stranačko zapošljavanje. Čak 52 odsto budžeta davali su na plate, a ne za građane, investiciono održavanje, kulturu, socijalu", tvrdi Brnabić u intervjuu zaVečernje novosti. 

Smederevska Palanka sa oko 50.000 žitelja, dodaje, imala je 820 opštinara, a zaduženi su tri milijarde dinara što je, kako kaže, nasleđeno stanje koje se sada sanira. 

"Imaju 19 javnih komunalnih preduzeća! Svi su u blokadi, škole, bolnice, apotekarska ustanova... Kada im jedno JKP bankrotira, oni otvore drugo i tako su stigli do broja 19. Tome se mora stati na put. Lokalne samouprave ne mogu da budu u stečaju, a mi ih tretiramo kao da jesu", poručila je Brnabić. 

Ona je dodala da postoji tim koji radi na kriznom ekonomskom planu i da se pokušava da se pronađe matrica, odnosno program oporavka. 

Ministarka je naglasila da do kraja 2017. godine očekuje "efikasnu, profesionalnu i ljubaznu" javnu upravu. 

"Gradjani nas plaćaju kroz svoje poreze i sa privredom su naši posladavci. Ako su nezadovoljni uslugom, mi nećemo imati novca za naše plate. Šalterski službenik mora da zna da mu dolaze ljudi koji plaćaju njegovu platu. I tu je početak i kraj priče", rekla je Brnabić. 

Cilj je, naglasila je, da se napravi sistem državne uprave koji se zasniva na kompetencijama, znanju, sposobnostima državnih službenika. 

"Građanima je dosta da čekaju u redovima, zovu telefonom i gube vreme i živce na šalterima. Kraljnje je vreme da što više usluga završavamo od kuće ili iz kancelarija", poručila je Brnabić. 

Značajna sredstva, istakla je, odvajaju se za formiranje Nacionalne akademije za javnu upravu. 

"Promena birokratije je ozbiljan izazov. Nacionalna akademija, koju treba da otvorimo tokom 2018, treba da za početak makar promeni percepriju biroktrata. Oni moraju da nauče da budu ljubazni, da se ne pitaju da li je to njihov posao ili nadležnost. I kada nije, moraju da provere, da se jave na telefon", ocenila je Brnabić. 

Podsetivši da je veliki broj evropskih zemalja pokušao da napravi takvu akademiju, ali nije uspeo, ministarka je izrazila nadu da će Srbija to uskoro završiti. 

"Nacrt zakona je gotov, a trenutno tražimo prostor za ovu instituciju", rekla je Brnabić.
Pogledaj vesti o: Prokuplje

Nastavak na Press...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.