Izvor: B92, 15.Feb.2017, 00:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počela restauracija spomenika junacima Topličkog ustanka
Prokuplje -- U Prokuplju su počeli radovi na restauraciji spomenika Topličanima palim u ratovima 1912 -1918. i Topličkom ustanku 1917.
"Uz podršku Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja koje je izdvojilo oko šest miliona dinara, počeli su radovi na restauraciji spomenika na Trgu Topličkih junaka", izjavila je predstavnica Opštine Prokuplje Milica Erić.
Prema njenim rečima, restauracija >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << će se obaviti u dve faze.
Prva faza obuhvatiće radove na spomeniku, dok će se u drugoj fazi raditi na uređenje prostora oko spomenika.
Autor spomenika Topličkim junacima je italijanski vajar Menegelo Dinčić.
Spomenik je u prisustvu srpskog patrijarha Varnave svečano otkrio kralj Aleksandar Karađorđević 1934 . godine.
Centralna manifestacija obeležavanja stote godišnjice Topličkog ustanka protiv bugarskih okupatora, jedinog ustanka u porobljenoj Evropi u Prvom svetskom ratu, pod komandom vojvoda Koste Vojinovića, Jovana Radovića i Milinka i Toška Vlahovića, biće organizovana u Prokuplju 26. februara.






