Aprilski mrazevi umanjili rod breskvi i kajsija u Toplici do 70 odsto

Izvor: JužneVesti.com, 21.Apr.2021, 13:10

Aprilski mrazevi umanjili rod breskvi i kajsija u Toplici do 70 odsto

Jutarnji mrazevi u aprilu jako su oštetili cvetne pupoljke kajsija i breskvi, zbog čega će ovogodišnji rod tog voća na području Topličkog okruga ove godine biti umanjen od 50 do 70 odsto, kažu iz Poljoprivredno savetodavne stručne službe u Prokuplju. Loše vreme je, kako upozoravaju, dovelo i do lošeg oprašivanja pojedinih sorti šljiva kod kojih je vegetacija krenula.

Zbog toplog vremena ove godine su >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << u martu krenule da cvetaju breskve i kajsije, a od mrazeva u aprilu, kako je rekao savetodavac za voćarstvo Milan Tošković, oštećeni su cvetovi na sadnicama tog voća i one neće moći da se oporave ni kada se vreme stabilizuje.

Zato će, upozorava, ovogodišnji rod tog voća biti znatno umanjen, a na nekim zasadima ga neće ni biti.Neka voća se spasaila od mraza zbog kasnog cvetanja; Ilustracija; foto: A.K.

Blaga zima i kišovito vreme početkom godine, kako kaže savetodavac za zaštitu bilja u PSSS Prokuplja Ivana Obradović, dovela je do problema lošeg oprašivanja pojedinih sorti šljiva, a takvo vreme uticalo je i na pojavu bolesti na ratarskim kulturama.

Zasadi šljive trenutno se nalaze u fazi cvetanja. Loši vremenski uslovi zabeleženi u proteklom periodu utiču i na loše oprašivanje, pogotovo kod čačanskih sorti, što će se negativno odraziti na rodnost plodova i prisustvo pojedinih bolesti - kaže Obradovićeva.

Prema rečima stručnjaka, zahvaljujući kasnijoj vegetaciji od mraza su se spasili zasadi jabuka, višanja, ali i malina i kupina koje se gaje na većim nadmorskim visinama.

U Topličkom kraju, dodaju, mraz nije naneo štetu ni vinogradima kod kojih su krenuli pupoljci, ali u toj fazi vegetacije mrazevi kakvi su bili u Toplici nisu mogli da im nanesu nikakvu štetu.

Proizvođačima koštičavog voća, koje se nalazi u fazi cvetanja i procvetavanja, stručnjaci preporučuju upotrebu zaštitnih sredstava za zaštitu bilja na bazi aktivnih materija Ciprodinil-Korus, Neon i Ciprodeks i apeluju na voćare da insekticide primenjuju tek po procvetavanju.

U cilju očuvanja pčela tretiranje treba obaviti u večernjim satima. Poljoprivredni proizvođaći su u obavezi da o planiranom tretiranju obaveste držaoce pčela 48 sati pre upotrebe zaštitnih sredstava u prečniku od pet kilometara - savetuje Obradovićeva.

Prema njenim rečima upotreba zaštitnih sredstava u voćnjacima, vinogradima i zasejanim ratarskim kulturama treba da se vrši po upustvima koje poljoprivrednici dobijaju prilikom kupovine preparata za zaštitu bilja i na osnovu preporuka stručnjaka za zaštitu bilja.

Nastavak na JužneVesti.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.