Izvor: S media, 23.Avg.2011, 18:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Priština: Jasne i ispravne poruke Merkelove
Zamenik premijera Kosova Hajredin Kuči, nakon posete Angele Merkel Beogadu, smatra da će Srbija imati obavezu da prizna Kosovo. Nemačka kancelarka izjavila da su za napredak u evrointegracijama Srbije potrebne dve stvari - reforme i odnosi sa susednim zemljama.
Visoki kosovski zvaničnici poručili su danas da su poruke nemačke kancelarke Angele Merkel izrečene u Beogradu "jasne i ispravne" >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << i moraju biti ispunjenje ako Srbija želi da dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji (EU).
Merkel je danas u glavnom gladu Srbije rekla da Nemačka želi Srbiju u Evropskoj uniji (EU), ali je za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU potrebno da se ostvari napredak u dijalogu sa Prištinom.
Kako je preneo Radio Slobodna Evropa, zamenik premijera Kosova Hajredin Kuči rekao je da je Merkelova u Beogradu poslala Srbima "poruke mira".
"To su poruke mira, poruke da priznavanje političke i pravne realnosti na terenu, ali istovremeno i poruke koje motivišu svaku državu posebno da sve više radi na putu ka evropskim integracijama, a sa naglaskom i preduslovom na medjusobnoj saradnji", kazao Kuči.
On smatra da će Srbija imati za obavezu da prizna Kosovo.
"Srbija svakako ima i imaće obavezu da prizna realnost u regionu, da prizna nezavisnost Kosova i njegovu teritorijalnu celovitost, da znakove za saradnju, te da shvati da ne može da se meša u naše poslove", kazao je on.
Merkel: Očekujemo napredak u dijalogu sa Prištinom (FOTO+VIDEO)
Analitičar: Nije moguće odvojiti pitanje Kosova i EU
Tadić: Ultimativni izbor Kosovo ili EU - pogrešan (FOTO+VIDEO)
Merkelova je danas rekla da su za napredak u evrointegracijama Srbije potrebne dve stvari - reforme i odnosi sa susednim zemljama, kao i da su neophodni rezultati u direktnom dijalogu Beograda i Prištine, rad Euleksa na čitavoj teritoriji Kosova i ukidanje paralelenih struktura.
Zamenik premijera i ministar lokalne samouprave Kosova Slobodan Petrović kazao je da je evidentno da se sve češće poručuje Srbiji da ima obavezu da ostvari što bolje odnose sa Kosovom i dodao da je poruka Merkelove o ukidanju paralelnih struktura na severu u interesu gradjana, kako bi se uspostavile kosovske opštine.
"Siguran sam da će država Srbija prepoznati svoje interese u tom procesu kako bi olakšali svoj pristup ka EU. Ja sam siguran da će pre svega oni zbog svojih interesa raditi na ukidanju svojih struktura", kazao je Petrović.
(Beta)
Pogledaj vesti o: Evropska Unija, Angela Merkel, Kandidatura Srbije
Jeremić: Sa Nemačkom nismo saglasni oko Kosova
Izvor: NoviMagazin.rs, 23.Avg.2011
Srbija i Nemačka slažu se po pitanju integracija Zapadnog Balkana u EU ali ne i po pitanju Kosova, ocenio je šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.
Priština zadovoljna porukama Merkelove
Izvor: Mondo, 23.Avg.2011
Visoki kosovski zvaničnici poručili su da su poruke nemačke kancelarke Angele Merkel izrečene u Beogradu "jasne i ispravne" i moraju biti ispunjenje ako Srbija želi da dobije status kandidata za EU.
Priština zadovoljna porukama Angele Merkel
Izvor: Vesti-online.com, 23.Avg.2011
Visoki kosovski zvaničnici poručili su danas da su poruke nemačke kancelarke Angele Merkel izrečene u Beogradu "jasne i ispravne" i moraju biti ispunjenje ako Srbija želi da dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji...Kako je preneo Radio Slobodna Evropa, zamenik premijera Kosova Hajredin...
MERKELOVA PODRŽAVA SRBIJU!
Izvor: Kurir, 24.Avg.2011, 08:00
BEOGRAD - Digla na noge nemačke novinare! O poseti nemačke kancelarke Angele Merkel Srbiji izveštavalo je petnaestak novinara iz Nemačke. Najveću pažnju u izveštajima poklanjaju podršci Merkelove daljem putu Srbije ka EU, ali i „kosovskom problemu“...BEOGRAD - Digla na noge nemačke novinare!..O...
Zahtevi Merkelove (ne)iznenađuju
Izvor: Radio 021, 24.Avg.2011
Srbija dan posle posete nemačke kancelarke Angele Merkel analizira poruke koje je jedna od najmoćnijih žena evropske politike poslala iz Beograda.









