
Izvor: Blic, 17.Avg.2016, 19:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
IZA KULISA ZSO glavna tema razgovora Vučića sa Bajdenom
Potpredsednik SAD Džozef Bajden nije tražio od Srbije da Prištini ustupi stolicu u UN, u zamenu za formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) na Kosovu i Metohiji, saznaje “Blic” iz vrha Vlade Srbije.
Tokom jučerašnjih razgovora, gde je KiM bila jedna od glavnih tema, više je srpska strana isistirala na ovom pitanju od samog Bajdena.
- Mi smo isticali da je to za nas prioritet i znak normalizacije odnosa Beograda i Prištine. Da je to osnov Briselskog sporazuma >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i da je nalazi u čak šest od ukupno 15 tačaka - priča izvor “Blica”.
Kako navodi, Bajden se nije postavljao navijački bilo na jednu ili drugu stranu.
- Kazao je da shvata značaj formiranja ZSO, i da se zalaže za ispunjenje preuzetih obaveza svih strana - navodi naš izvor.
Bajden Prištini: Izgubićete poverenje SAD
Da shvata važnost ZSO, Džozef Bajden je danas demonstrirao u Prištini gde je, možda čak i mnogo direktnije nego što se očekivalo, “zapretio” ondašnjem rukovodstvu, uz opasku da ako ne budu uradili dogovorene stvari mogu da izgube poverenje SAD.
- Želim da potpišete sporazum sa Crnom Gorom. To je fer dogovor i to će imati pozitivan uticaj na region. I Zajednica srpskih opština. Neke odluke se moraju pogurati, ali teške odluke će uroditi plodom. Boli rata su još sveže. Sve ovo su sveži ožiljci, ali Kosovo treba da ide napred ka zajedničkoj budućnosti i jednakim pravima za sve građane - rekao je Bajden.
On je u Prištini uradio ono što je juče u Beogradu rekao da će uraditi - skrenuti pažnju kosovskom rukovodstvu.
PROČITAJTE JOŠ:
Izvori “Blica” iz Vlade Srbije navode da je posle ove “intervencije” veoma moguće da će stvari “konačno krenuti da se rešavaju”.
- I EU, a očito i SAD, je “prekipelo” to što rade kosovske vlasti. Dogovarali su i potpisivali razne sporazume, koje su potom opstruirali - priča naš izvor.
Janjić: ZSO u aprilu 2017?
Politički analitičar Dušan Janjić kaže da je sasvim sigurno Bajden juče u Beogradu, a danas u Prištini, govorio o tome da će “obe strane morati da počnu da isporučuju rezultate”. Na stranu, kaže, što je Briselski sporazum potpisan 2013. godine, i što se tri godine kasnije pričaju iste priče koje će, čini se, morati da se privedu kraju.
- Formiranje nove upravljačke grupe za izradu statuta ZSO trebalo da se dogodi u septembru. Vlada Kosova bi u oktobru trebalo da donese uredbu, posle čega bi stvari krenule svojim tokom i ZSO bi mogla da počne da funkcioniše u aprilu - kaže Janjić.
Kako navodi, sa kosovske strane uslova stalno ima, među kojima su, recimo, telekomunikacije. Međutim, uslov svih uslova, kaže Janjić, je ukidanje svih paralelnih upravljačkih struktura.
- Njih je Srbija počela da osniva od 2012., a naročito 2014. godine. Njihovo ukidanje je bezuslovan zahtev svih, i EU i Kosova, jer se njihovim postojanjem krši Briselski sporazum - priča on.
ZSO kao Republika srpska
Pošto je Priština kaskala u izradi statuta ZSO, Srbija je svojevremeno predložila svoje viđenje tog dokumenta, koje međutim nije prihvaćeno jer bi, po tumačenju kosovske strane, ZSO previše ličila na Republiku Srpsku, odnosno državu u državi. Kompromisno rešenje je nova komisija, koja bi trebalo da počne sa radom u septembru.
Šta se dobija formiranjem ZSO
Zajednica srpskih opština je, u suštini, garant institucionalne sigurnosti za Srbe na KiM, odnosno garant da će srpska zajednica na Kosovu opstati i ostati. Ona je, praktično, krovna institucija za srpske opštine, gde se rešavaju razna sporna pitanja. Takođe, predviđeno je da ZSO ima “kopču” i sa Prištinom, ali i Beogradom, koji bi mogao da je finansira (infrastruktura, zdravstvo, školstvo, socijalna zaštita...).
Sporna pitanja Beograda i Prištine
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija