Pivo im najbolje, a zarada skromna

Izvor: Press, 06.Apr.2014, 14:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pivo im najbolje, a zarada skromna

Proizvoditi pivo koje je proglašeno za najbolje na svetu i rasprodati zalihe u sekundi trebalo bi da bude san svakog proizvođača piva, ali za monahe koji prave pivo Vestvleterin (Westvleteren) u manastiru na zapadu Belgije čini se da je slava postala teret, piše "Poslovni dnevnik".
Monasi iz manastira Svetog Siksta prodaju svoje pivo lokalnom stanovništvu od 1878, a ograničavaju proizvedenu količinu na nivo koji osigurava da taj rad ne dominira njihovim životom >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << i da ne nosi zaradu veću od one koja je redu potrebna.

Nakon Drugog svetskog rata jedno vreme su se čak i rešili kamiona koji je dostavljao pivo lokalnim barovima i prodavali su ga na vratima manastira.

"Strahovalo se od toga da red posveti više vremena naporu proizvodnje piva nego molitvama", kaže monah Godfrid. On je jedan od 21 monaha koji žive u manastiru, posvećeni "radu i molitvi".

Prodajom proizvoda od sira do sapuna i keramike, i naravno piva, osiguravaju tek nužna sredstva za život, ali ne i bogaćenje reda.

Sistem je dobro funkcionirao do vremena interneta i kategorizacije piva na stranicama poput RateBeer na kojoj je Vestvleterin XII, pivo s 10,2 odsto alkohola, proglašeno za najbolje na svetu.

Kada se tome doda interesovanje medija, došlo je do prave navale, tako da sada kolone automobila opsedaju manastir, čekajući mogućnost da kupe pivo.

Potencijalni kupci moraju da se najave telefonom, ali i to ima svojih loših strana jer je linija uglavnom zauzeta u dva-tri sata koliko je otvoreno vreme za rezervacije, tokom kojeg se beleži oko 85.000 pokušaja poziva od kojih tek oko 200 prođe.

Vestleterin proizvodi tri piva - svetlo pivo sa 5,8 odsto alkohola, lager sa 8 odsto alkohola i tamno pivo sa 10,2 odsto alkohola, koje je proglašeno za najbolje na svetu.

Pivo se u manastiru prodaje za nešto više od dva evra po boci, dok se u Briselu neretko prodaje po ceni većoj od 10 evra, dok se u udaljenijim zemljama poput Brazila prodaje i za više od 50 dolara.

Monahe ljuti sivo tržište piva, ali tu ne mogu ništa da učine, a odbijaju da sami povećaju cenu piva jer to smatraju znakom pohlepe.
Pogledaj vesti o: Pivo

Nastavak na Press...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.