Ima i ova profesija: demonstrant

Izvor: B92, 15.Dec.2012, 11:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ima i ova profesija: demonstrant

Zagreb -- Osiječani Dubravko i Filip Lažeta profesionalno se bave organizacijom protesta - gde god da ih pozovu sindikati i radnici, dođu sa svojom "protesnom opremom".

Otac i sin Lažeta 2005. osnovali su udruženje Evropski forum demokratije i ljudskih prava. Nedavno su protestovali sa zaposlenima Osječke pivare, na molbu sindikata, izveštava Fonet, a prenosi portal Mondo.

Pomagali su sindikatima u organizaciji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << protesta i u Zagrebu, Splitu, Šibeniku, Vinkovcima. Oni kažu da su radnici na udaru krupnog kapitala, a njima kao aktivistima, je građanska dužnost da pomognu u zaštiti njihovih prava, piše zagrebački Večernji list.

Mali broj građana veruje da se za svoja prava mogu izboriti na ulici, kažu oni. "Nije to strah, nego ne veruju stranačkoj politici. I ne veruju da će im biti bolje, jednostavno ne vide svetlo na kraju tunela i ne znaju kuda da krenu", rekao je Dubravko.

"I mi mislimo da protest radi protesta nema svrhu. Treba imati jasne ciljeve", dodao je Filip.

A ciljevi njihovog udruženja su, kako navode, zaštita radnih mesta i borba protiv korupcije. Stranački nisu angažovani, ali, kako ističu, ne mogu "pasivno posmatrati propadanje građana". Osnovali su i rok grupu Amos, nazvanu po programu koji sprovode: "Akcija moralne obnove – solidarnost".

"Naš najveći doprinos su angažovane pesme kojima podižemo moral građana. Ne želimo biti nemoćni, objašnjava Filip, u muzičkim vodama poznat i kao Prika.

Njihova pesma "Za hiljadu ponosnih radnika" postala je i himna Sindikata nezaposlenih Hrvatske. "Naše moto je “Ko je jamio, jamio – neće proći!”. Vreme je da vrate ono što su uzeli", kaži Dubravko i Filip.

Za ono što rade teško nalaze finansijsku podršku, a troškove donekle "pokriju" saradnjom sa sindikatima.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Neobična profesija: Demonstrant (VIDEO)

Izvor: S media, 15.Dec.2012

Otac i sin Lažeta 2005. osnovali su udruženje Evropski forum demokratije i ljudskih prava. Nedavno su protestovali sa zaposlenima Osječke pivare, na molbu sindikata...Pomagali su sindikatima u organizaciji protesta i u Zagrebu, Splitu, Šibeniku, Vinkovcima. Oni kažu da su radnici na udaru krupnog...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.