Manje penzije ne smanjuju deficit

Izvor: B92, 23.Jun.2014, 18:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Manje penzije ne smanjuju deficit"

Beograd -- Ekonomista Ivan Nikolić izjavio je da smanjivanje penzija neće biti efikasna mera za smanjivanje deficita u zemlji poput Srbije.

Nikolić je na 14. Ekonomskom samitu Srbije rekao da bismo smanjivanjem penzija izgubli na prihodnoj strani, količina deficita bi verovatno ostala ista, a trajni cilj ne bi bio dostignut.

On je podvukao da je za >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << deficit "odgovoran" i pobačaj prihoda od poreza na dodatu vrednost (PDV), navodeći da umesto da je PDV povećan za 0,5 odsto, koliko se očekivalo, imamo za isti procenat nominalno nižu naplatu.

"Deficit generišu činioci koji su van domašaja ekonomske politike na kratak rok. Možemo da smanjimo plate i penzije, ali je činjenica da imamo smanjivanje broja zaposlenih, što direktno povećava transfere iz budžeta PIO fondu. To je nešto što ne može da se promeni preko noći", rekao je Nikolić.

On je ukazao da je jedino pravo rešenje podizanje privredne aktivnosti, ali je poručio da ni to ne može brzo da se reši.

"Bojim se da ćemo morati da se naviknemo na ovo stanje - visok deficit Srbije", rekao je Nikolić.

Upitan da li će država moći da finansira toliki deficit, odgovara da hoće, ali dodaje da se ništa neće rešiti po pitanju deficita ni preko noći ni u ovoj godini.

Nikolić nije mogao da potvrdi da će deficit dostići devet odsto BDP, kako su neki ekonomisti ocenjivali, ali će, kako kaže, sigurno biti iznad planiranih 7,1 odsto BDP.

Nikolić je rekao da je šok koji je nastao zbog poplava napravio dodatni rashod u budžetu, ali je istakao da to nije nešto što odlučujuće opredeljuje deficit.

Predsednik Izvršnog obora Eurobank Srbija Filipos Karamanolis ocenio je da je deficit neodrživo visok i istakao važnost fiskalne konsolidacije i ekonomskog rasta za Srbiju.

"Ne treba da nas dovede u zabludu što su kamate trenutno niske jer je to rezultat nedavno sprovedenih mera Evropske centralne banke. Sredstva mogu da nestanu preko noći", upozorio je Karamanolis i dodao da je ekonomski rast Srbije tesno povezan sa fiskalnom kondolisacijom.

Karamanolis je pozdravio i što će skupština usvojiti niz reformskih zakona i podvukao kako je važno da država zadrži jake i ugledne strane banke.

On je dodao da je neophodno da se poboljšavaju ruzultati profitabilnih državnih kompanija, kao i administrativni kapaciteti države, rad katastra, ali i propisi koji se odnose na stečajeve.

Predsednik Saveta stranih investitora (FIC) Frederik Koin je poručio da čvrto veruje da Vlada mora da donese, ali i da sprovede sve važne reformske mere.

"Razumem da je tesko sprovoditi korenite reforme, ali moramo da imamo funkcionalnu državu i održiv ekonomki rast", rekao je Koin.

On je naveo da je neophodno da se stvori fer poslovno okruženje u Srbiji, da se završi privatizcija, i da se vidi kakav je položaj preduzeća koja ovde posluju.

Takođe, dodaje Koin, potrebno je voditi računa o sprovođenju zakona, kao i blagovremenog donošenja podzakonskih akata.

On dodaje da je Srbiji potrebno da ima efikasnu administraciju jer biznis, kako kaze, tvrdi zbog birokratije.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Smanjivanje penzija neće značajnije smanjiti deficit u Srbiji

Izvor: BKTV News, 23.Jun.2014

Ekonomista Ivan Nikolić izjavio je na marginama 14. Ekonomskog samita Republike Srbije da smanjivanje penzija neće biti efikasna mera za smanjivanje deficita u zemlji poput Srbije..  . . On je istakao da bismo smanjivanjem penzija izgubli na prihodnoj strani, količina deficita bi verovatno ostala...

Nastavak na BKTV News...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.