Dinkić: Veće plate i penzije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Feb.2010, 11:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dinkić: Veće plate i penzije

BEOGRAD - Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da plate i penzije u Srbiji od septembra moraju da budu odmrznute i da će Vlada o tome razgovarati sa Međunarodnim monetarnim fondom. Ekonomski savetnik srpskog premijera Stojan Stamenković ocenio je da su najave iz Vlade Srbije o mogućem odmrzavanju penzija i plata u javnom sektoru neodgovorne, jer bi to donelo velike ekonomske rizike.

Dinkić je za B92 rekao da će stanje ekonomije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u prvih šest meseci ove godine biti znatno bolje nego u istom periodu prošle godine, zbog čega postoji mogućnost ukidanja odluka Vlade Srbije o zamrzavanju plata.

"Prvih šest meseci moraće da izdrže. Kad prođe to vreme, ubeđen sam da će se stvoriti uslovi da odmrznemo plate i penzije", rekao je Dinkić.

On smatra da je bolje odmrznuti plate i penzije i time povećati tražnju, odnosno bolje je da se roba prodaje, nego da se ljudima daju kredite, ma koliko oni povoljni bili.

On je dodao da će Vlada Srbije o povećanju plata i penzija pregovarati sa Međunarodnim monetarnom fondom. "Mislim da je neodrživo da cele godine ne povećavamo plate", naglasio je Dinkić.

Stamenković: Neodgovorne najave odmrzavanja plata i penzija

Ekonomski savetnik srpskog premijera Stojan Stamenković ocenio je da su najave iz Vlade Srbije o mogućem odmrzavanju penzija i plata u javnom sektoru neodgovorne, jer bi to donelo velike ekonomske rizike.

"Rizici su veliki jer bi se odmrzavanjem plata i penzija napravio 'dar-mar' u svemu što bi trebalo da bude racionalna politika smanjenja ukupne potrošnje i povećanja investicija", rekao je Stamenković u intervjuu za mesečnik Ekonometar, koji izlazi 2. februara.

On je rekao da da bi Vladi Srbije preporučio da se uzdržava od takvog političkog marketinga, jer ne samo da joj ne donosi očekivane poene nego za njih dobija i "zaslužene 'packe'".

Stamenković je podsetio da je poznato da je vlada najpre pristala da se u Eletroprivredi Srbije (EPS) povećaju plate pa, bar za sada, odustala od toga kad je postalo jasno da je time ugrozila stend-baj aranžman s Međunarodnim monetarnim fonmdom (MMF).

Kurs stabilan

Stamenković je ocenio da će kurs dinara u 2010. biti stabilan sa malim oscilacijama, ako ponovo ne dođe dođe do "izbacivanja" veće količine dinara u jednom danu. "Prema nekim našim ranijim procenama, evro bi na kraju ove godine mogao da vredi 100,5 dinara. Tu je ugrađena pretpostavka da će inflacija biti oko sedam odsto a da će cene u evrozoni porasti za dva odsto, kao i od toga da se neće ugroziti sporazum sa MMF", rekao je Stamenković.

"Pucanje" aranžmana

Pritom se, kako je istakao, zna da bi eventualno "pucanje" tog aranžmana imalo nesagledive posledice, jer bi se Srbija mogla suočiti sa zaustavljanjem priliva kapitala i realnim padom standarda u narednim godinama.

Prema rečima Stamenkovića, pravi problem jeste taj što su time potisnute u drugi plan reforme koje bi morale da budu okosnica 2010. i narednih godina, nezavisno od toga kakva će biti dinamika proizvodnje i rasta bruto domaćeg proizovoda (BDP).

Urednik Makroekonomskih analiza i trendova ocenio je i da će oporavak srpske privrede biti sporiji i neizvesniji, sporiji od, kako je rekao, sunovrata do koga je došlo nakon izbijanja krize.

"Iako je zaustavljen pad industrijske proizvodnje, industrija je u novembru 2009. još uvek bila u fazi stagnacije jer porast koji je zabeležen nije ni dinamičan ni stabilan", rekao je Stamenković.

Zaustavljen pad

On je dodao da je zaustavljen i pad spoljnotrgovinske razmene, a u oktobru i novembru prošle godine uvoz i izvoz beleže rast, ali, kako je istakao, uvoz ima brži rast, pa lagano raste i deficit.

"Prošlogodišnji deficit procenjujemo na 5,2 milijarde evra. U sporazumu sa MMF-om se kalkuliše sa 4,8 milijade evra, što je tada bila potpuno racionalna procena deficita u 2009. godini", rekao Stamenković.

On je istakao da je Srbiji u ovoj godini za finansiranje planiranog deficita, pod uslovom da kreditni saldo ostane neutralan i da ne dođe do odmrzavanja plata u javnom sektoru, potrebno neto priliv stranih direktnih investicija od 2,5 milijarde evra.
Pogledaj vesti o: Mlađan Dinkić

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.