Izvor: Radio 021, 28.Feb.2019, 11:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tramp-Kim: Prekinut samit u Hanoju, Tramp odustao zbog sankcija

Američki predsednik kaže da su razgovori prekinuti zato što je Severna Koreja tražila da sankcije budu u potpunosti ukinute.

ReutersKim i Tramp na zajedničkoj večeri u sredu

Samit američkog predsednika Donalda Trampa i lidera Severne Koreje Kim Džong Una završen je ranije nego što je planirano.

„Zbog sankcija", istakao je Tramp na konferenciji za medije. „Želeli su da sankcije potpuno budu ukinute, a mi na to nismo mogli da pristanemo".

>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << />Očekivalo se da će Tramp i Kim objaviti dokle su stigli sa problematičnim pitanjem denuklearizacije.

„Nekada morate da odustanete i ovo je bio jedan od tih trenutaka", dodao je Tramp, istakavši ipak da je optimista i da su dve nacije na dobrom putu da dođu do dogovora u budućnosti.

Govoreći na konferenciji za medije u Hanoju, Tramp je rekao da ne postoje planovi za treći samit dvojice lidera.

„Kim je bio spreman da zatvoi Jongbjon nuklearno postrojenje, ali je želo da sve sankcije budu ukinute, na šta mi nismo bili spremni", rekao je Tramp.

Prema originalnom programu Bele kuće, za ovaj dan planirana je „zajednička ceremonija potpisivanja sporazuma", kao i radni ručak dvojice lidera, ali do toga neće doći.

Tramp i Kim dan prvi - osmesi, rukovanja i večera Pesme koje bi mogle da obeleže samit Trampa i Kima Denuklearizacija

Delovalo je da Tramp i Kim imaju dobar odnos, kao i tokom njihovog prvog susreta u Singapuru.

Samit u Singapuru izazvao je dosta kritika, jer mnogi smatraju da je doneo malo toga, pa se dosta očekivalo od ovog susreta u Hanoju.

Najveći problem je pitanje denuklearizacije, iako nije jasno na šta obe strane tačno misle kada govore o tome.

„Prilično je očigledno - da se otarasimo nuklearnih raketa", izjavio je Tramp na konferenciji za medije.

Tramp je rekao i da je američka delegacija „imala nekoliko opcija", ali je odlučila da nijednu od tih opcija ne iskoristi.

Kim je nešto ranije tokom samita u Hanoju izjavio da njegovo prisustvo na samitu dosta ukazuje šta on misli o tom pitanju.

„Da nisam za to sad ne bih bio ovde", rekao je severnokorejski lider novinarima.

„To bi mogao da bude najbolji odgovor koji ste ikada dobili", odgovorio je tada Tramp.

AFPPredsednici Amerike i Severne KorejeNapredak

Ipak, ovaj samit u Hanoju je doneo dosta toga kada je reč o komunikaciji između dve nacije, jer su krajem 2017. Tramp i Kim redovno razmenjivali uvrede preko medija, a sada jedan drugog hvale.

Tramp je pred nove razgovore sa Kimom govorio o skepticizmu da će sporazum uopšte biti postignut.

„Od samog početka dosta govorim da mi brzina nije bitna. Veoma poštujem to što u međuvremenu nije bilo testiranja nuklearnih raketa", rekao je Tramp.

Američki predsednik je rekao da ima veliko poštovanje za Kima, a na konferenciji za medije je istakao da njih dvojica imaju odličan odnos.

Pre samita se spekulisalo i o mogućnosti postizanja političke deklaracije kojim bi zvanično bio završen Korejski rat.

Sukob koji je trajao od 1950. do 1953. godine, završen je primirjem i do sada nije bilo zvaničnog mirovnog sporazuma.

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.