Srpska „doris osvaja svet

Izvor: Press, 13.Jun.2010, 06:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srpska „doris" osvaja svet

Srpska igra „doris", čiji je autor Novosađanin Zdravko Živković, mogla bi uskoro da napravi pravi bum u celom svetu! Posle osvajanja Amerike, u kojoj se ova slagalica prodaje za 125 dolara, odnedavno se može kupiti i u Srbiji za 3.490 dinara. Mozgalica „doris" za dva meseca kreće u osvajanje američkog tržišta i putem mobilnih telefona „ajfon"
A sve je počelo pre skoro deceniju, kada je Živković svojim ćerkama osmislio >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << igru koju je nazvao „kjub brik" (kockasta cigla).

- Moje ćerke Teodora i Isidora tada su imale četiri i šest godina. One su jako volele da slažu pazl i tada sam im napravio igru koja me je kasnije i podstakla da krajem 2006. krenem u kreiranje nove igre koju sam nazvao „doris", spojivši delove imena mojih ćerki. Sa 24 pločice i samo tri boje - crvenom, plavom i zelenom, napravio sam svetski rekord po broju mogućih kombinacija - 10 na 36 stepen. To je na takmičenju rekreativnih matematičara u Atlanti izazvalo pravi šok, pa je igra proglašena za najbolju u 2009. godini - kaže Zdravko Živković.
On ističe da je jedino pravilo u igri da se ivice pločica slažu po bojama.
- Pošao sam od toga da decu ne interesuju neke ukalupljene forme, jer žele da se izraze na svoj način. Kada igrate „doris", možete od pločica da pravite različite oblike koje deca vole, poput cveta, aviona, bicikla, stolice i to u bezbroj kombinacija - objašnjava Živković.
Slagalica može da se igra i kao neka vrsta šaha, jer postoji i tabla od šest puta šest polja.

- Jedan igrač „jede" drugog tako što traži podudarnu boju pločice. A svaka pločica je, u zavisnosti od toga koliko boja ima na sebi, faktor snage. Tako je „doris" u američkom časopisu „Gejms" izabrana za najbolju u kategoriji slagalica, pazl, za 2009. godinu - kaže Živković.
Nenad Bjegović, grafički dizajner u marketinškoj agenciji „Pop ap", saznao je na televiziji za igru „doris", što ga je inspirisalo da stupi u kontakt sa Živkovićem.
- Došao sam na ideju da bi bilo najbolje kada bi se ova igrica pretvorila u digitalni oblik, odnosno da se igra na mobilnom telefonu. Zdravku se to dopalo i ustupio nam je prava da „doris" osvane i u ovoj verziji. Da biste je igrali, morate da imate telefon „ajfon" i da je na „Epl storu", na kojem će se pojaviti za dva meseca, daunlodujete ili, kako se to popularno kaže, skinete. Konkretno, ova igra će u Americi koštati 4,99 dolara - objašnjava Bjegović detalje u vezi sa plasmanom igrice „doris" u digitalnom obliku.

Nastavak na Press...



Povezane vesti

Srpski "tetris" stiže na iPhone

Izvor: Mondo, 13.Jun.2010

Srpska igra "doris", čiji je autor Novosađanin Zdravko Živković, posle osvajanja Amerike, u kojoj se ova slagalica prodaje za 125 dolara, odnedavno se može kupiti i u Srbiji za 3.490 dinara. Mozgalica "doris" za dva meseca će se naći i na iPhonu.

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.