Izvor: Radio 021, 29.Maj.2019, 17:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija zlatne poluge mora da nabavi iz inostranstva

S obzirom da je rukovodstvo Narodne banke Srbije prihvatilo predlog Aleksandra Vučića, predsednika Srbije, da se zlatne rezerve kojima raspolaže ta institucija povećaju sa 20 na 30 tona, a shodno tome da RTB Bor ne može da proizvede toliko zlata, Srbija će morati da potroši više od 330 miliona evra kako bi iz uvoza obezbedila potrebnu količinu zlatnih poluga koje je Vučić tražio, a u Boru ne mogu da ih proizvedu.

Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << izjavila je da se u trezoru nalazi ukupno 20,8 tona zlata i da se razmatra mogućnost za kupovinu nove količine, piše Danas.

Kako je obelodanjeno, predsednik Vučić je savetovao NBS-u kupovinu rezervi zlata, što je bila "moja ideja i proverili smo je s najvećim stručnjacima u svetu".

Rok koji je centralnoj banci određen je sedam meseci za 10 tona i godinu i po za još 20 tona. Inače, u prethodnih sedam godina Narodna banka Srbije kupila je ukupno blizu sedam tona zlata.

Problem kada je u pitanju realizacija je to što RTB Bor, to jest Ziđin Bor, kako se preduzeće zove otkako ga je preuzeo kineski poslodavac, godišnje proizvodi daleko manje zlata od količine koja je potrebna za ostvarenje ove ideje, to jest, prema dostupnim podacima, oko tonu zlata godišnje.

To znači da će nedostajućih devet tona zlata Ziđin Bor biti prinuđen da nabavi iz inostranstva ili će NBS direktno kupiti poluge od nekog drugog proizvođača koji nije iz Srbije. Tona zlata na tržištu košta 36,9 miliona evra, tako da će nedostajućih devet tona zlata iz uvoza koštati oko 330 miliona evra.

Po zvaničnim podacima, Srbija se po količini zlata nalazi na 59. mestu u svetu, a gotovo sve zlatne poluge deponovane u Narodnoj banci Srbije proizvedene su u jedinom pogonu za proizvodnju zlata u Srbiji, Rudarsko-topioničarskom basenu Bor. Prema zvaničnoj statistici o proizvodnji plemenitih metala koja se u Boru vodi od 1938, a zaključno sa 2017. u RTB-u je proizvedeno oko 160 tona zlata.

"Zbog neprestanog štampanja, novac gubi vrednost. Zato su se pametni vratili dokazanim čuvarima vrednosti kapitala, kao što je zlato. Zlato je pokazalo stabilnost vekovima. Velike zemlje Kina, Rusija i Indija kupuju već godinama zlato jer se očekuje da ovakav novčani sistem neće moći da opstane. Kinezi time pametno troše višak novca i ojačavaju svoju lokalnu valutu", zaključuje za Danas Ljuba Jakić, direktor firme Insignitus Gold.

Autor: Danas

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Pogledaj vesti o: Bor

Nastavak na Radio 021...






Povezane vesti

Po uzoru na Rusiju i Kinu - Strateška odluka Srbije i Filipina

Izvor: SrbijaDanas.com, 30.Maj.2019, 06:48

Srbija i Filipini su odlučili da se pridruže globalnoj kupovini poluga..Najnovija statistika Svetskog saveta za zlato pokazuje da je Rusija postala najveći kupac zlata u prvom kvartalu 2019. godine, sa 55,3 tone, dok je Kina na drugom mestu, obezbeđujući 33 tone plemenitog metala. Rusija i Kina,...

Nastavak na SrbijaDanas.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.