
Izvor: Radio 021, 06.Dec.2020, 19:04
Srbija i nasilje nad ženama: Od početka 2020. ubijene 22 žene
Autonomni ženski centar i Žene u crnom, uz podršku udruženja žena Anima iz Đulića (BiH) organizovale su u Beogradu uličnu akciju, u crnini i ćutanju, „Stop ubijanju žena".
BBC
Najmanje 22 žene od početka 2020. godine ubio je partner ili drugi član porodice, a u još pet slučajeva postoji sumnja da se radi o femicidu.
„Sedam žena ubijeno je nožem, pet sekirom, tri pištoljem, tri su prebijene do smrti, jedna je ubijena >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << automatskom puškom, jedna aktiviranjem bombe, dok su dve žene ubijene na druge načine", navodi se u saopštenju nevladine ogranizacije Autonomni ženski centar, objavljenom na Međunarodni dan borbe protiv femicida.
Najmanje 30 dece je ostalo bez majke - među njima 11 maloletnih, navodi se u saopštenju.
Poslednji dostupni podaci Ujedinjenih nacija pokazuju da 137 žena širom sveta svakodnevno ubije partner ili član njihove porodice - ukupno 50.000 žena godišnje ubiju ljudi koje poznaju i kojima bi trebalo da mogu da veruju.
Zbog čega žene u Srbiji najčešće stradaju od ruke najbližih „Kad se setim udaraca, navučem patike i samo trčim“ Kad ti na ulici dobace: „Lutko" BBC
Prema podacima UN, od izbijanja pandemije Kovida-19 početkom godine, zabeležen je porast broja poziva na linijama za pomoć protiv nasilju u porodici u mnogim zemljama.
Crvene cipele simbolizuju žene žrtve femicida.
BBC
Međunarodni dan borbe protiv femicida obeležava se 6. decembra, na dan kada je 1898. godine 25-godišnji Mark Lepin, naoružan vatrenim oružjem i noževima, ubio 14 žena, ranio još devet, kao i i četvoricu muškaraca na kanadskom univerzitetu u Montrealu.
BBC
Tokom napada je, prema svedocima, uzvikivao: „Vi ste žene, vi ćete postati inženjerke, ja neću. Vi ste horda feministkinja.
„Mrzim žene, mrzim feministkinje".
„Obeležavanjem 6. decembra, simbolično se sećamo žrtava Montrealskog masakra, ali i svih žena koje su muškarci ubili samo zbog toga što su žene", navodi se u saopštenju Autonomnog ženskog centra.
BBC
„Tražimo da se uspostavi javno dostupna državna statistika o broju ubistava žena (femicida) i formira Nadzorno telo za njegovo praćenje.
Od državnih institucija se zahteva da „u svakom trenutku - a naročito u periodu vanrednog stanja i pandemije - deluju sa dužnom pažnjom, razmotre sve potencijalne rizike od mogućeg povećanja nasilja u porodici i njegovog smrtnog ishoda, i učine sve da ženama koje preživljavaju nasilje pruže podršku i da ih zaštite."
„To je prvi korak u prevenciji femicida".
BBC
Tokom prethodne decenije, u Srbiji su partneri i drugi muški članovi porodice ubili najmanje 330 žena.
„Naglašavamo najmanje, jer je ova statistika zabeležena na osnovu medijskih izveštaja, a ne znamo koliko slučajeva nije dospelo u medije.
„Nema ni informacija o tome koliko žena je preminulo od posledica dugogodišnjeg trpljenja nasilja", navode iz Autonomnog ženskog centra.
BBC
Ako primetite ili trpite nasilje - prijavite ga i potražite pomoć na besplatni broj 0800-100-007. Broj Autonomnog ženskog centra je dostupan svakog radnog dana od 10 do 20 časova.
Za područje Vojvodine - SOS telefon je 0800-10-10-10, svakog radnog dana od 10 do 20 časova.
BBC
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Autor: BBC News na srpskom
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.