Izvor: Radio 021, 04.Sep.2019, 15:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nasilje nad partnerkama: Ubice "prate obrazac od osam koraka"

Muškarci koji ubijaju partnerke prate putanju koju bi mogla da prati i policija, pokazuje istraživanje.

Getty ImagesNasilje u porodici

Muškarci koji ubijaju partnerke prate „liniju ubistva", a nju bi mogla da prati i policija, kako bi ih sprečila, pokazuje istraživanje.

Stručnjakinja iz oblasti kriminologije dr Džejn Monkton Smit otkrila je obrazac od osam koraka, proučavajući 372 ubistva u Velikoj Britaniji.

Profesorka sa Glostešerskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << univerziteta kaže da kontrolisanje tuđeg ponašanja može da bude glavni indikator nečijeg potencijala da ubije partnera.

Otac jedne žrtve kaže da bi otkrića mogla da „spasu živote".

Tokom 2017, godine, oko 30.000 žena širom sveta usmrtili su trenutni ili bivši partneri.

Zašto nije dobro da partner proverava vaš telefonZbog čega žene u Srbiji najčešće stradaju od ruke najbližih

Doktorka Monkon Smit kaže da žene čine oko 80 odsto žrtava koje su ubili partneri - i u većini slučajeva, partner je muško.

Kako bi sprovela istraživanje, Monkton Smit je analizirala slučajeve na sajtu Counting Dead Women - na kom su žene koje su bile u vezi sa ubicom. Osvrnula se i na nekoliko slučajeva muškaraca koje su ubili njihovi muški partneri.

Otkrila je osam koraka karakterističnih kod gotovo svakog ubistva:

Istorija prethodnih slučajeva proganjanja ili maltretiranja kod počiniocaRomansa koja se brzo razvila u ozbiljnu vezuOdnos postaje dominantan i pod prisilnom kontrolomNešto što može da ugrozi kontrolu počinioca - na primer, raskid ili iznenadna finansijska nesigurnostEskalacija - povećan intenzitet partnerovih taktika kontrole, poput proganjanja ili pretnji samoubistvomPočinilac promeni način razmišljanja - bira da nastavi dalje kroz osvetu ili ubistvoPlaniranje - počinilac može da kupi oružje ili traži priliku da se nađe sam sa žrtvomUbistvo - počinilac ili počiniteljka ubija partnera, a ponekad povredi i druge ljude, poput dece žrtve

Jedina situacija u kojoj počinilac nije pratio ove korake jeste kada se muškarci nisu susreli sa prvom fazom - ali ovo je slučaj ako pre toga nikada nisu bili u vezi.

„Ranije smo se uvek oslanjali na 'zločin iz strasti, spontanu crvenu maglu' kao objašnjenje za ubistva - a to jednostavno nije istina", kaže doktorka Monkton Smit za BBC.

„Ako pogledate ove slučajeve, videćete da tu uvek ima planiranja, posvećenosti, prisilne kontrole."

Family photoAlis Ragls je ubio njen bivši dečko 2016. godine

Dvadesetčetvorogodišnju Alis Ragls je progonio njen bivši dečko, vojnik Triman Dilion, nakon što se njihova veza završila.

Dilion je ubio Alis nakon što je upao u njen stan oktobra 2016. godine.

Njen otac, Klajv Ragls, kaže da bi ishod „apsolutno" mogao biti drugačiji da je policija znala za model osam koraka doktorke Monkton Smit.

„On je imao istoriju uhođenja i kontrolisanja - znaci upozorenja su bili tu", izjavio je Ragls.

Istraga ubistva je pokazala da vojni zvaničnici nisu zabeležili nikakve ranije slučajeve partnerskog nasilja kod Diliona.

„Ta informacija nije bila poznata policiji. Alisa nije imala pojma - ja nisam imao pojma", izjavio je Ragls.

Kada je Dilion počeo da uhodi Alisu, ona i njena porodica „nisu imali predstavu u kolikoj je opasnosti", izjavio je Ragls.

„Da je policija znala za ovih osam koraka, shvatila bi - neprestane poruke, emocionalne ucene, sve to - bilo je jasno da je već na petom koraku", dodao je.

„Zaista verujem da kada bi ljudi saznali za ovej model i reagovali adekvatno, to bi mnogo pomoglo drugima i spasilo bi živote."

Jane Monckton SmithDoktorka Monkton Smit kaže da veruje da njen model može da spreči ubistva

Doktorka Monkton Smit je model predstavila pravnicima, psiholozima, policijskim snagama i nadzornicima za osuđenike na uslovnoj slobodi.

Veruje da, sada kada je istraživanje objavljeno u časopisu Violence Against Women, model može dobiti na vidljivosti.

„Čim ga vide, žrtve i profesionalci će moći da kažu 'O bože, ovo je već treći korak' ili 'Moja veza je na petom koraku'", kaže.

„Policija je brzo prihvatila ovo i prepoznaje korake u slučajevima na kojima radi, jer uvodi red u haos kakvo je partnersko nasilje, uhođenje i prisilna kontrola", kaže.

Doktorka Monkton Smit kaže da jednom kada policajci budu naučili osam koraka, moći će da prate potencijalne počinioce - dok će žrtve lakše moći da se obrate profesionalcima i objasne im u kakvoj se situaciji nalaze.

Takođe je dodala da moraju da se sprovedu dodatna istraživanja o tome kako žrtve mogu bezbedno da napuste kontrolišuće veze i šta tera ljude da teže ka kontroli u ljubavnim vezama.

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.