Izvor: Radio 021, 30.Sep.2019, 20:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lekovi "ranisan" i "ranitidin" povučeni sa tržišta Srbije

Kompanija "Hemofarm" saopštila je da je "iz predostrožnosti, a u cilju zaštite javnog zdravlja građana Srbije", donela odluku o dobrovoljnom, preventivnom povlačenju sa tržišta svih serija leka "ranitidin".

Lek "ranitidin" sadrži aktivnu supstancu ranitidin-hidrohlorid, a prema upozorenju Evropske agencije za lekove, u pomenutoj aktivnoj supstanci detektovane su nečistoće pod nazivom N-nitrozodimetilamin (NDMA), obrazloženo je u saopšenju kompanije "Hemofarm".
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 <<
U dokumentu Evropske agencije za lekove (EMA) izražena je sumnja u mogući štetan uticaj nađene količine nečistoće NDMA na ljudsko zdravlje, a što će naknadnim ispitivanjima biti potvrđeno ili opovrgnuto.

Agencija za lekove i medicinska sredstva informaciju o povlačenju "ranitidina" objavila je na svom sajtu. Navedeno je da je, osim "Hemofarmovog" leka, iz prodaje povučen i "ranisan" kompanije "Aktavis", koji takođe sadrži ranitidin kao aktivnu supstancu. Kako se dodaje, Evropska agencija za lekove, u uskoj saradnji sa nacionalnim agencijama za lekove, izvršiće proveru svih gotovih lekova koji u sebi sadrže aktivnu supstancu ranitidine-hidrohlorid različitih proizvođača.

Kontrola je počela 12. septembra i sprovodi je Komitet za humane lekove (CHMP), čiji će nalaz biti pravno obavezujući za sve zemlje EU, što će i kompanija "Hemofarm", koja posluje u skladu sa evropskim principima, takođe poštovati.

Šta je lek "ranitidin" i čemu je namenjen? 

Lek "ranitidin" sadrži aktivnu supstancu ranitidin koja pripada grupi antagonista H2 receptora. Namenjen je lečenju određenih stanja i bolesti u kojima je pojačano lučenje želudačne kiseline. Koristi se i u lečenju čira na želucu, čira na dvanaestopalačnom crevu, čira posle operacije i slično.

Na teritoriji Srbije lek "ranitidin" nalazi se u obliku film tableta, šumećih tableta i rastvora za injekciju, a pacijentima je dostupan bez lekarskog recepta ili uz lekarski recept. Pacijenti koji su do sada koristili "ranitidin", trebalo bi da se obrate svom lekaru.

Naime, na tržištu Srbije postoje lekovi iz iste grupe koji su odgovarajuća zamena za "ranitidin", ali ne sadrže spornu supstancu NDMA. Za sve pacijente koji koriste Ranitidin, kompanija Hemofarm obezbedila je odgovarajuću zamenu lekom Famotidin HF, koji se izdaje na lekarski recept i pacijenti ga mogu naći u apotekama.

Ranitidin i ranisan povlače se i sa tržišta BiH i Crne Gore. Na štetnost ovih lekova posebno kad se uzimaju "na svoju ruku", lekari su i ranije upozoravali zbog mogućih neželjenih efekata.

Autor: 021.rs

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.