
Izvor: Luftika.rs, 20.Jan.2020, 19:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Još jedna srpska znamenitost na listi skrivenih svetskih čuda
Atlas Obscura je popularni veb sajt koji se bavi skrivenim svetskim čudima. Srpski manastir Crna reka nedavno se našao u čuvenom vodiču. Oni koji su ga posetili znaće zašto se u prvi plan ističe njegova konstrukcija, koja je posebno atraktivna ako se uzme u obzir period kada je nastao.
Manastir je napravljen unutar udubljenja u steni, što je izuzetno bilo teško učiniti u 13. veku. Kada pogledate ka manastiru, deluje kao da drvene monaške sobe prosto vise sa stene iznad klisure Crne >> Pročitaj celu vest na sajtu Luftika.rs << reke.
View this post on Instagram
Manastir Crna Reka, Srbija.💒 #priroda #šala #zabava #istorija #istorijat #umetnost #zivotinje #zanimljivosti #otkrijte #followforfollowback #edukacija #novosti #znanje #likesforlikesback
A post shared by Sve na jednom mestu 🔎🔬📺💡📚⏳ (@svee_i_svasta__) on Dec 16, 2019 at 11:03am PST
Do samog manastira u steni vodi drveni pešački mostić, za koji se veruje da je nekada mogao de se podigne i tako činio da bude nemoguće dopreti do manastira i napasti ga, piše b92.
U okviru Crne reke nalazi se i crkva ukrašena freskama iz 16. veka posvećena Svetom Arhangelu Mihailu, kojem se pripisuje i lekovitost vode koja se u pećini skuplja kap po kap, a kažu da je naročito čudotvorna kod slabog vida.
U manastiru se čuvaju i mošti Svrtog Petra Koriškog, poznatog srpskog podvižnika iz 13. veka. Poznato je i da je u 15. veku hezihast Joanikije Veliki proveo neko vreme u ovom dobro čuvanom manastiru.
View this post on Instagram
#manastircrnareka #crnarekamanastir #blackriver #blackrivermonastery #monastery #serbianortodoxchurch #spc #srpskapravoslavnacrkva #freska #atacation #blackriver
A post shared by Aleksandar Rudic (@rudic_ata) on Jul 21, 2019 at 5:02am PDT
Ono što je na sajtu još navedeno jeste da se očekuje poštovanje pravoslavnih običaja, posebno kada se radi o oblačenju i fotografisanju koje nije svuda dozvoljeno.
Ovaj manastir se nalazi na području Raške, u blizini sela Ribarići južno od Novog Pazara. Do manastira se dolazi Ibarskom magistralom, a do samog manastira vode uske serpentine.
Manastir je malo kome bio poznat 700 godina, a dugo je bio i napušten, da bi tek 1979. godine ponovo došlo malo bratstvo i oživelo ovaj skriveni dragulj srednjovekovne kulture koje je, iako o tome nema ni reči na stranom sajtu, otkriveno „lečenje“ i nedozvoljenim metodama.
View this post on Instagram
📷 @blagodatno_nebo Манастир Црна Река 🇷🇸 – епархија рашко-призренска и косовско-метохијска . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . #crnareka #crnarekamonastery #manastircrnareka #црнарека #манастирцрнарека #monastery #ortodoxarchitecture #ortodoxchurch #ortodox #ortodoxart #pravoslavac #pravoslavlje #pravoslavie #вера #православие #православље #vera #crkva #manastir #monastery #serbia #srbija #србија #vidisrbiju #religion
A post shared by Достојно Јест (@dostojnojest) on Nov 26, 2019 at 3:41am PST
Spomenici od neprocenjivog istorijskog i kulturnog značaja masovno propadaju