Izvor: Radio 021, 30.Jul.2019, 09:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

FOTO: Veliki požari na severu planete vidljivi i iz svemira

Naučnici već neko vreme upozoravaju na to da se područje Arktika zagreva dvostruko brže od ostatka planete, ali izgleda da je situacija postala posebno loša nakon najtoplijeg juna u istoriji merenja temperature na planeti.

Arktik poslednjih mesec dana bukvalno gori, prenosi Index.hr i navodi da se od Grenlanda preko Sibira, do Aljaske ogromni požari i oblaci dima nadvijaju nad severnom Zemljinom hemisferom, a šteta koju prave je ogromna. Reč je o ogromnim požarima koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << su toliko masivni da se vide i iz svemira, a kako prenosi Gardijan, od juna do sada na području Arktika bilo ih je više od 100.

Najgore je na području Aljaske i Sibira, gde su požari najveći, neki čak tolikih razmera, odnosno zahvataju površinu na kojoj bi moglo da se smesti 100.000 fudbalskih terena.

Kako se procenjuje, jedan požar koji je goreo u Kanadi u državi Alberta zahvatio je površinu veću od 300.000 fudbalskih terena.

Kler Nulis iz Svetske meteorološke organizacije objavila je u sedištu UN u Ženevi zastrašujuće podatke u vezi sa tim požarom i okolnostima koje su do njega dovele. Ona je rekla da je ove godine prosečna temperatura za jun u delovima Sibira u kojima je došlo do požara i do 10 stepeni Celzijusa viša nego što su to bile temperature u razdoblju od 1981. do 2000. godine.

The wildfires in Siberia today, still countless fires and big plumes of smoke. #Russia 29 July 2019 #Aqua️ #Terra️ #MODIS Full-size: https://t.co/PjZd03jMJs Album: https://t.co/5IqDrkAjrV #RemoteSensing #потушитепожарысибири #леснойпожар #wildfire pic.twitter.com/QoL38UqR4D

— Pierre Markuse (@Pierre_Markuse) July 29, 2019

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

ARKTIK U PALAMENU Vatrena stihija guta delove Sibira, Aljaske, Grenlanda! Ogromni požari VIDE SE IZ SVEMIRA, naučnici u šoku: Ovako nešto se nikada nije dešavalo! (VIDEO)

Izvor: Kurir, 30.Jul.2019

Naučnici već dugo upozoravaju da se područje Arktika zagreva dvostruko brže od ostatka planete. Čiini se međutim, da je situacija na Arktiku postala alarmantna posle najtoplijeg juna u istoriji merenja. Arktik u poslednjih mesec dana bukvalno gori.

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.