Izvor: Radio 021, 17.Avg.2020, 16:03

Da li je u američkoj Dolini smrti izmerena najviša temperatura svih vremena - 54.4 stepena Celzijusa

Temperatura 54,4 stepena na Celzijusovoj skali verovatno je najviša pouzdano izmerena dosad.

Getty ImagesDolina smrti u Kaliforniji mogla bi da bude najtoplije mesto na svetu

U kalifornijskom nacionalnom parku Dolina smrti izmereno je 54,4 stepena na Celzijusovoj skali i to bi mogla da bude najviša temperatura u istoriji zabeležena na Zemlji.

Ovo toplotno merenje proverila je i odobrila i američka Nacionalna vremenska služba.

Na američkoj Zapadnoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << obali u toku je toplotni talas i najavljeno je da će temperatura rasti ove nedelje.

Velike vrućine dovele su do kvarova na elektrani u subotu, zbog čega su u delovima Kalifornije dva dana bili bez struje.

Šta su klimatske promene? Stvarno jednostavan vodič Leta bi mogla da postanu „pretopla za ljude“ Evropa „gori", a Srbija se češlja

Kolika je bila najviša temperatura do sada?

Ovaj poslednji rekord zabeležen je Farnas Kriku u Dolini smrti.

Pre toga, najviša temperatura pouzdano izmerena na Zemlji bila je zabeležena takođe u Dolini smrti 2013. godine. Tada je izmereno 54 stepena.

Vek ranije, u istoj ovoj pustinji zabeleženo je 56 stepeni, ali se taj nalaz dovodi u pitanje. Savremeni meteorolozi veruju da je temperatura bilo pogrešno izmerena, kao i još neke ekstremno visoke vrednosti zabeležene tog leta.

Analiza iz 2016. istoričara Kristofera Barta pokazuje da te brojke iz 1913. godine nisu valjano potkrepljene.

Osim Doline smrti, rekordno visoka temperatura zabeležena je u Tunisu 1931, kada je izmereno 55 stepeni Celzijusa.

Međutim, prema Bartovoj analizi, pouzdanost tog merenja, kao i drugih u Africi tokom kolonijalne ere, danas je „pod velikim znakom pitanja".

https://twitter.com/NWSWPC/status/1295045677639176192

Plameni tornado

Trenutni toplotni talas zahvatio je čitavu zapadnu obalu, od Arizone na jugozapadu pa sve do države Vašington na severozapadu Sjedinjenih Američkih Država.

Očekuje se da u ponedeljak ili utorak dostigne vrhunac i da posle toga temperature budu u padu u nastavku sedmice. Ipak, sparine i vrućine potrajaće bar još deset dana.

Kako su temperature rasle u Kaliforniji, stanovnici okruga Lasen imali su u subotu prilike da vide veliki plameni tornado.

Kalifornijska elektro-distribucija, koja je zadužena za snabdevanje strujom, proglasila je treći stepen uzbune - što znači da im „ponestaje zaliha [električne energije]".

Značajan deo domaćinstava u tom regionu strujom se snabdeva iz solarnih panela ili od energije vetra. Sada je, zbog toplotnog talasa, povećana potrošnja električne energije za klime uređaje - što je sve zajedno dovelo do kvara na sistemu i postojao je rizik da potpuno prestane sa radom.

Rekordna temperatura na Južnom polu Sateliti snimili razdvajanje leda na Arktiku Klimatske promene u sedam tačaka: Gde smo, gde idemo i koliko je loše

Da bi se smetnje otklonile i sprečilo da čitava država ostane u mraku, zvaničnici su počeli sa zakazanim isključenjima struje kako bi se sačuvala električna energija.

ReutersU subotu je viđen plameni tornadoKoje su još posledice ekstremnih vrućina?

Zvanično ekstremna vrućina predstavlja period od dva ili tri dana visokih temperatura - preko 32 stepena Celzijusa i visoke vlažnosti.

Američki Zavod za javno zdravlje i Centar za prevenciju i kontrolu bolesti saopštili su da toplotni talasi ubiju u proseku više ljudi u zemlji, nego bilo koja druga vremenska nepogoda.

Osim što mogu izazvati oštećenja na dalekovodima i dovesti do nestanka struje, značajno utiču na useve - biljke usled takvim vremenskih uslova se sprže i osuše, bolesti se brže šire.

Takođe, visoke temperature dovode to topljenja puteva i pregrevanja automobila, što može biti vrlo opasno.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.