Izvor: Politika, 09.Dec.2011, 01:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Indija – nova modna meka
Zbog ekonomskog rasta, stručnjaci predviđaju da će tokom narednih godina Nju Delhi ili Mumbaj postati dominantni modni centri
Da li će se velikoj četvorci svetske mode: Parizu, Milanu, Londonu i Njujorku uskoro pridružiti i Nju Delhi ili možda Mumbaj? Sudeći po poslovnim potezima velikih kompanija – poput „Gučija” ili „Armanija”, koje su poslednjih meseci otvorile ekskluzivne butike >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << u dva grada jedne od najmnogoljudnijih zemalja – izgleda da hoće.
Trendseteri više se neće utrkivati da nabave karte za prve redove na revijama koje su se do sada održavale samo u Evropi i Americi već će topla Indija postati nezaobilazna adresa. Kako tumače poznavaoci modnih prilika, nagli skok prodaje proizvoda inostranih luksuznih kompanija u Indiji utiče da se tamo otvore direktna predstavništva. U istoriju, čini se, odlazi dosadašnji model poslovanja sa lokalnim distributerima.
Tome su doprineli novi, labaviji propisi u Indiji. Prvi put je omogućeno da inostrane kompanije budu većinski vlasnici, tačnije, da imaju 51 odsto akcija u prodavnicama koje nude robu više proizvođača, a da budu stoprocentni vlasnici objekata koji su specijalizovani za jedan brend.
Ovo su prve iskoristile kompanije „Luj Viton” i „Salvatore Feragamo”, čiji su luksuzni proizvodi ranije mogli da se kupe samo u buticima u okviru hotela sa pet zvezdica. Naravno, očekuje se dolazak znatno jeftinijih brendova poput „Teska” ili „Volmarta”, ali i širom sveta popularnih marki „Zenja” i „Paul i Šark”. Ali, modni sladokusci se interesuju prevashodno za one čija imena definišu šta će se i kako nositi.
Promena u poslovnoj politici negativno će uticati na indijske dilere poput kompanija „Tata grupa” (poznata i po proizvodnji najjeftinijih automobila), koja je do sada bila partner stranim kompanijama.
Jedan od luksuznih brendova koji je među prvima otvorio samostalnu prodavnicu u Mumbaju krajem leta jeste „Ermes”. Na dva sprata, ukupne površine od oko 3.000 kvadratnih metara, u ponudi je sve što se može kupiti u ostalim radnjama ovog luksuznog brenda: nakit, marame, satovi, kožni asesoar. Enterijer je osmislio pariski atelje zadužen za sve prodajne objekte brenda u svetu, pa je u prizemlju predviđen prostor za izložbe i revije.
Ekonomisti kažu da je indijsko tržište zahvaljujući demografskim ali i infrastrukturnim pomacima jedno od malobrojnih u svetu koje ima veliki potencijal za rast u budućnosti. Iznose se procene da će bruto domaći proizvod po glavi stanovnika Indije uskoro biti dupliran; što direktno utiče i na potrošačke navike.
Takođe, stopa razvoja se svake godine povećava za do 20 odsto.
----------------------------------------------
I Lagerfeld krenuo put Mumbajaza „Šanel”
Inspiraciju za novu pretprolećnu kolekciju za „Šanel”, vremešni ali agilni nemački kreator Karl Lagerfeld našao je baš u Mumbaju. Kolekcija je predstavljena pre nekoliko dana u „Grand palasu” u Parizu. Karakteriše je širok spektar boja, detalji tradicionalne indijske odeće, nešto što podseća na starije. Manekenke su nosile kitnjasti nakit po licu i rukama, a komadi su bogato ukrašeni sa puno veza.
A. C.
objavljeno: 09.12.2011.
Pogledaj vesti o: Nova godina, London





