Izvor: Capital.ba, 24.Okt.2014, 20:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Majkrosoft povećao prihode za četvrtinu
REDMOND, Najveći svjetski proizvođač softvera Majkrosoft ostvario je u prvom finansijskom tromjesečju 25 odsto veće prihode nego prije godinu dana, ali je neto profit smanjen 13 odsto, prvenstveno zbog troškova integracije i restrukturiranja vezanog za preuzimanjam mobilnog biznisa finske Nokije. Neto profit za finansijski kvartal završen 30. septembra pao je na 4,54 milijarde dolara ili 0,54 dolara po akciji, u poređenju sa 5,25 milijardi dolara ili 0,62 dolara po akciji u istom periodu >> Pročitaj celu vest na sajtu Capital.ba << prošle godine. Dobit bez uračunatih troškova restrukturalizacije, bila je 65 centi po akciji. Prihodi su povećani 25 odsto na 23,2 milijarde dolara, sa 18,53 milijardi u periodu jul-septembar 2013. Analitičari u anketi Blumberga u prosjeku su procjenjivali dobit kompanije na nivou od 0,55 dolara po akciji, uz prihod od 22 milijarde dolara. Troškovi restrukturiranja u prošlom kvartalu iznose 1,14 milijardi dolara. Majkrosoft je u septembru otpustio 2.100 radnika, a u julu 13.000, što je samo dio planiranog smanjenja broja zaposlenih. Prihodi odjeljenja uređaja i potrošne robe i usluga povećani su 47 osto, na 10,96 milijardi dolara. Broj pretplatnika programa „ofis 365 houm“ i „personal“ premašio je sedam miliona ljudi, što je 25 odsto više nego u prethodnom kvartalu. Prodaja konzole za igrice „iksboks“ (Xbox) povećana je čak 102 odsto, na 2,4 miliona uređaja. U korporativnom sektoru prihodi su porasli 10 odsto na godišnjem nivou, na 12,28 milijardi dolara, a prihodi od servisa „u oblaku“ skočili su 128 odsto zahvaljujući programim „ofis 365″, „azur“ i „dajnamajks CRM“ (Dynamics). Odjeljenje koje uključuje i biznis Nokije, zabilježilo je prihod od 2,61 milijardi dolara, više od prognoza analitičara (21, milijarda dolara) i sopstvene procjene kompanije. Tanjug









