Ispiti u Medveđi pod znakom pitanja za studente niškog Ekonomskog i Pravnog fakulteta

Izvor: JuznaSrbija.info, 07.Nov.2015, 11:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ispiti u Medveđi pod znakom pitanja za studente niškog Ekonomskog i Pravnog fakulteta

Muke dve stotine studenata niškog Ekonomskog i Pravnog fakulteta u Medveđi. Zabunu unela odluka Ministarstva o ukidanju ovih isturenih odeljenja.

Oko dve stotine studenata druge, treće i četvrte godine Ekonomskog i Pravnog fakulteta i Nišu koji su studije upisali u isturenim dvojezičnim odeljenjima u Medveđi još ne znaju gde će pohađati nastavu.

Prošlo je više od mesec dana od početka akademske školske godine, a studenti ovih odeljenja ne prate predavanja >> Pročitaj celu vest na sajtu JuznaSrbija.info << jer je njihov status nejasan.

Naime, Ministarstvo prosvete je juna ove godine odlučilo da posle pet godina rada ukine ova odeljenja i da oni nastave da studiraju u Nišu. Ali, u međuvremenu je došlo do promene plana pa je bilo govora da će se ipak omogućiti da studenti okončaju školovanje tamo gde su ga upisali.

Milovan Šuvakov, pomoćnik ministra za visoko obrazovanje, kaže da će ispoštovati dogovor da studenti koji su započeli studije u Medveđi tu i završe.

- Potrebno je samo da fakulteti to realizuju i da finansijski plan i program dostave nadležnim službama u Ministarstvu prosvete - kaže Šuvakov za "Novosti".

U suštini, oni imaju mogućnost da školovanje nastave u Nišu, ali smatraju da to ne bi bilo pošteno. Jer, ova odeljenja i jesu otvorena da bi se srpskim i albanskim studentima iz siromašnijih sredina približilo visokoškolsko obrazovanje.

BROJKE

100-200 evra plaćali bi stan u Nišu


60 evra kirija u Medveđi

- Mislim da bi trebalo da završimo školovanje tamo gde smo počeli jer sigurno postoje razlozi, pre svega materijalni, zašto smo se opredelili da studiramo u jednom malom gradu, a ne u Nišu - kaže Ivana Petrović iz Vlasotinca, student četvrte godine Ekonomskog fakulteta.

Ona navodi da su troškovi života u Medveđi duplo niži nego u Nišu i da je to bio motiv zašto se opredelila da tamo studira. Tako, recimo, ona kiriju plaća 60 evra, dok je u Nišu od 100 do 120 evra.

SPREMNI ZA NASTAVAK

Predsednik Privremenog organa u Medveđi Nebojša Arsić kaže da su i oni spremni da se ponovo krene sa nastavom. Po Sporazumu od novembra 2009. godine lokalna samouprava je u obavezi da obezbedi prevoz za profesore, plate prevodiocima i referentima. Ni u Koordinacionom telu za jug Srbije nisu znali kada će nastava početi, samo su napomenuli da će je sigurno biti.


- Meni je ostala još jedna godina i uspeću da to završim čak i ako moram da se selim za Niš. Ali, potrebno je da znamo šta će biti jer nismo otkazivali stanove u Medveđi - kaže ona.

U sličnoj situaciji su i ostale kolege, otprilike po tridesetak njih sa svake godine.

Zbunjuje što je navodno u septembru dogovoreno da se ovim studentima ipak omogući da diplomiraju u Medveđi. Dekan Ekonomskog fakulteta Jadranka Đurović Todorović kaže da su oni spremni da organizuju nastavu ali da čekaju na pismenu saglasnost Ministarstva prosvete.

- Studenti bi imali ubrzaniju nastavu i veći broj časova da bi se smanjili troškovi. Umesto 15 puta profesori bi odlazili šest puta tokom semestra, što zahteva njihov veći napor i koncentraciju, ali je svima u interesu da studenti imaju kvalitetnu nastavu i da diplomiraju - kaže dekan Ekonomskog fakuleta.

Nastavak na JuznaSrbija.info...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JuznaSrbija.info. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JuznaSrbija.info. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.