Ruski naučnici napravili aparat za ranu dijagnozu karcinoma i tuberkuloze

Izvor: Vostok.rs, 24.Okt.2018, 08:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ruski naučnici napravili aparat za ranu dijagnozu karcinoma i tuberkuloze

Naučnici iz Rusije prvi na svetu su napravili aparat koji može da pomogne u otkrivanju raka pluća i tuberkuloze u ranoj fazi, izjavio je za RIA Novosti, Aleksandar Panfilov, zamenik generalnog direktora, šef hemijsko-bioloških i medicinskih istraživanja u Fondu za napredna istraživanja.


„Naš dijagnostički sistem omogućava da se za vrlo kratko vreme otkrije rak pluća u prvoj ili drugoj fazi na osnovu vazduha koji se izdiše. Čovek diše, a sistem određuje da li postoji sumnja na rak ili ne. Verovatnoća da se rak otkrije u ranoj fazi je veća od 90 odsto“, saopštio je Panfilov.


Osim toga sistem može biti dosta efikasan prilikom otkrivanja tuberkuloze, a relevantni eksperimenti su sprovedeni u saradnji sa Rostovskim onkološkim centrom. Takođe postoji sporazum sa Novgorodskim regionom da se tehnologija tamo testira. Dalje postoji sertifikacija medicinske opreme.


„Mi imamo biohibridni sistem, a u svojstvu detektora koristimo pacova, u koga se na specijalan način ugrađuju elektrode, a zatim se stvara matematički aparat koji omogućava da se dešifruje bioritam koji se obrazuje prilikom izlaganja receptora pacova markerima onkoloških bolesti koji se nalaze u vazduhu koji čovek izdiše“, objašnjava sagovornik.


Prema njegovim rečima, nakon što mozak pacova dešifruje bioritam, sistem šalje signal o postojanju verovatnoće da je osoba obolela od raka. Pritom je potrebno manje od pet minuta da se to utvrdi. Međutim, naučnici su postavili sebi cilj da se smanji vreme određivanja dijagnoze do jednog minuta.


„U svetu se ovakvi sistemi verovatno proizvode, ali mi smo prvi izumeli sistem koji zaista radi. Pre ovoga su se koristili specijalno obučeni psi koji su njušili pacijenta i pokazivali da postoji mogućnost obolevanja od raka, a isto se desilo i sa pacovima. Mi smo to automatizovali, što je veoma važno za kliničko pregledanje velike grupe pacijenata“, precizirao je Panfilov i dodao da su savremene metode za otkrivanje raka veoma složene i obično se pacijenti obraćaju za pomoć u kasnim fazama razvoja bolesti, kada lečenje nema značajan efekat.

Kao je naglasio Panfilov, savremeni metodi otkrivanja raka su prilično složene i, po pravilu, pacijenti traže medicinsku pomoć u kasnijim fazama, kada je tretman već neefektivan.


Fond za napredna istraživanja osnovan je 2012. godine i služi za promovisanje naučnih istraživanja i otkrića u cilju bezbednosti i odbrane zemlje. Aktivnost se odvija u tri glavna pravca: hemijsko-biološkom, medicinskom, fizičko-tehničkom i informativnom. Fond trenutno radi na više od 50 projekata radi kojih je osnovano oko 40 laboratorija na vodećim univerzitetima i istraživačkim institutima.
 

Nastavak na Vostok.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.