Potraga za putanjom bolida

Izvor: RTS, 15.Nov.2010, 11:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Potraga za putanjom bolida

Kamera beogradske Astronomske opservatorije, instalirana u stanici kod Prokuplja, snimila je meteor koji se na nebu juga Srbije pojavio u petak, u 19.32. Iz Opservatorije poručuju da ne mogu sa sigurnošću da tvrde da li je meteorit pao na teritoriji Srbije.

Astronomska opservatorija Beograd saopštila je da se, na osnovu dosadašnjih podataka, ne može >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << sa sigurnošću tvrditi da li je meteorit koji je registrovan u petak uveče pao na teritoriji Srbije, a u toku su istraživanja njegove putanje.

Astronomska opservatorija je na svojoj stanici na planini Vidojevici, kod Prokuplja, uspela da dobije zasad jedini poznati snimak tog meteora.

Meteori su česta prirodna pojava i samo u retkim slučajevima dostignu jak sjaj i uspeju da prežive pad kroz atmosferu i dospu na tlo. Nakon pada, meteoriti ne predstavljaju nikakvu opasnost, dodaje se u saopštenju.

Na osnovu preliminarne analize snimka, zaključuje se da se meteor na nebu pojavio u 19.27 i da se kretao visoko u atmosferi, u pravcu južno od Prokuplja, a jugozapadno od Leskovca i Vranja.

"Zasada nije moguće tačno reći da li je meteorit zaista pao na teritoriji Srbije. Detaljnija istraživanja su u toku. Bučna eksplozija i potres koje su građani prijavili, najverovatnije su posledica udarnog talasa tokom raspadanja meteora pri velikoj brzini u atmosferi", navodi se u saopštenju.

"Svim građanima koji su zainteresovani da pomognu u potrazi za ostacima meteorita preporučuje se da sačekaju sledeće obaveštenje Astronomske opservatorije, u kojem će biti preciznije definisana putanja i moguće mesto pada", dodaje se u saopštenju.

U saopštenju se navodi da je kamera kojom je snimljen meteor puštena u rad pre dve nedelje na Astronomskoj stanici "Vidojevica", kod Prokuplja, i da već daje odlične rezultate.

Na nebu juga Srbije, u petak, u 19 sati i 32 minuta, pojavio se meteor. Snažna svetlost, grmljavina i podrhtavanje tla čuli su se od Surdulice i Grdelice do Leskovca, Vranja i granice sa Makedonijom i najverovatnije znače da se iznad južne Srbije raspao meteorit bolid.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

U toku istraživanja putanje meteorita (video)

Izvor: S media, 15.Nov.2010

Astronomska opservatorija Beograd je saopštila danas da se, na osnovu dosadašnjih podataka, ne može sa sigurnošću tvrditi da li je meteorit koji je registrovan u petak uveče, pao na teritoriji Srbije, a u toku su istraživanja njegove putanje...Astronomska opservatorija je na svojoj stanici na...

Nastavak na S media...

Snimljen meteor (video)

Izvor: JužneVesti.com, 15.Nov.2010

Kamera Astronomske stanice kod Prokuplja snimila meteor koji je u petak uveče preleteo preko juga Srbije.

Nastavak na JužneVesti.com...

Meteor za sobom ostavio samo bezopasnu prašinu

Izvor: Blic, 16.Nov.2010, 01:15

Meteor koji su građani videli u petak uveče na nebu iznad Srbije najverovatnije se raspao u vazduhu, a na zemlju je samo pala prašina koja nije opasna po zdravlje ljudi, saznaje “Blic”...Stručnjaci Astronomske opservatorije Beograd juče su prikupljali izjave svedoka koji su u petak uveče videli...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.