Izvor: Večernje novosti, 25.Nov.2013, 11:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nova kola samo pusti san
PRODAJA novih automobila u Srbiji nastavlja da poput meteorita nekontrolisano pada. Sa „mršavim“ oktobarskim rezultatom (tek nešto više od 1.800 vozila) u prvih deset meseci ove godine prodaja nije dostigla ni 19.000 vozila što je još gori rezultat nego u istom periodu 2012. godine za koji su svi smatrali da „gori ne može biti“. - Situacija je još gora jer te brojke koje prijavljuju uvoznici nisu tačne - tvrdi Dušan Đurašević, >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << predsednik Osnivačke skupštine Srpske asocijacije uvoznika automobila. - Jednostavno mnogo njih vrši reeksport vozila u zemlje Evropske unije koristeći situaciju da mi za naše tržište dobijamo specijalne, niže cene od principala. Đurašević kaže da ovo nije srpski specijalitet jer to rade i druge zemlje iz regiona, ali da ima i onih, „ozbiljnijih“ uvoznika koji zbog trenutne zarade neće rizikovati dugogodišnje ulaganje i profesionalni rad. I ovi „naduvani“ rezultati, kako kaže sagovornik „Novosti“, ravni su katastrofi jer je pad prodaje u odnosu na pretkriznu 2008. godinu, kada je za prvih deset meseci prodato skoro 50.000 automobila blizu 65 odsto. Uvoznici automobila su pokušali da smanjenjem marži, poslovanjem sa minimumom dobiti, ali i redukovanjem broja zaposlenih sačuvaju poslovanje, ali kako sada stvari stoje, velikom broju njih preti gašenje.EKO TAKSA APSURDNU situaciju je proizvela država koja je uvela ekološku taksu od 12.000 dinara po toni za kupce novih automobila.- Ispadne da ko kupi ekološki čistiji automobil bude kažnjen - kaže Đurašević. Jer kada se pogleda struktura prodaje novih automobila u Srbiji jasno je da je model „fijat 500 L“ ubedljivo najprodavaniji sa oko 3.000 prodatih jedinica. To znači da je skoro svako peto vozilo koje je kupljeno u Srbiji u ovom periodu proizvedeno u Kragujevcu. „Fijat“ je prodao i oko 900 vozila iz svog programa koji se ne proizvodi u Šumadiji, pa su svi ostali podelili još manji kolač. Ako se zna i da tržište luksuznih vozila ima „standardni nivo“ od oko 120-150 vozila mesečno, onda dolazimo do podatka da su svi ostali prodali za deset meseci oko 13.000 vozila, što je nedovoljno, kako često ističe i predsednik Srpske asocijacije uvoznika automobila Miloš Petrović i za „prostu reprodukciju“. Uvoznici su nekoliko puta do sada nadležnim državnim organima predlagali načine na koje bi Srbija mogla da pospeši prodaju i podstakne obnovu jednog od nasjtarijih voznih parkova na svetu (procene su da vozimo automobile stare između 15-18 godina)! Uvoznici predlažu da se uvede ponovo prodaja po sistemu staro za novo pri čemu bi kupac plaćao porez državi samo na razliku između dva vozila. Naravno, traži se i pooštravanje uvoza polovnih vozila kojima je država „zaboravila“ da podigne „ekološku granicu“ za motore sa „euro 3“ na „euro 4“ standard kada je početkom godine podigla normu sa „euro 4“ na „euro 5“ za uvoz novih vozila.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija
Nastavak na Večernje novosti...














