Izvor: JUGpress.com, 29.Apr.2025, 21:19

Održana Konstitutivna sednicu parlamenta privrednika Regionalne privredne komore

LESKOVAC-VRANJE

Održana je redovna konstitutivna sednicu Parlamenta privrednika Regionalne privredne komore Jablaničkog i Pčinjskog upravnog okruga na kojoj je izbrano rukovodstvo, te odabrana i tri člana za skupštinu Privredne komore Srbije. Goran Jović, direktor Regionalne privredne komore Jablaničkog i Pčinjskog okruga, kaže da je i podnet izveštaj o radu u prethodne četiri godine, kao i predlog o radu >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << u budućem periodu.

„Bilo je i govora o privrednom kretanju na teritoriji naša dva okruga, kao i u Srbiji. Što se prethodnog rada tiče, posebno bih izdvojio našu saradnju sa Privrednim komorama van Srbije. Prošlu godinu je obeležilo i to da smo dobili još jedan međunarodno zaštićen brend, Leskovačku ljutenicu. Tu su i učešća na sajmovima, pomoć privrednicima u rešavanju problema koje imaju preko Privredne komre Srbije i Vlade Republike Srbije. Veliki broj naših inicijativa je ovim putem bio uvažen. Planiramo da u narednom periodu naša iskustva oko brendiranja proizvoda prenesemo širom Srbije, republike Srpske, te ostalim zemljama u regionu.“

UTICAJ ODNOSA SAD I KINE NA PRIVREDU SRBIJE

Bojan Stanić, pomoćnik direktora u Sektoru za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije, smatra da region Jablaničkog i Pčinjskog okruga treba da ima veliku pažnju od strane centralne vlasti, ali i privrednika kako bi se održao potencijal ovog kraja.

„Ovde je i jedan od ključnih koridora koji se pruža ka Grčkoj, Egejskom moru i jugoistočnoj Evropi. Mi sada ulazimo u jedan period izrazite neizvesnosti koji karakteriše izmenjena geoploitička situacija i tenzije na relaciji dve vodeće privrede svete – SAD-a i Kine. Sve se to postepeno preliva na privredu Evrope, a samim tim i na nas, imajući u vidu da smo najviše vezani za to tržište. Zato želimo da ukažemo državi koja kreira i vodi ekonomsku politiku da se mora rasteretiti privreda od poreza, naravno onoliko koliko je to razumno i moguće, a s druge strane vraćanje čuvenog poreskog kredita koji bi bio značajan podsticaj domaćim investicijama u zemlji, a svakako i smanjenje poreske stope na dobit, imajući u vidu da su upravo ti mehanizmi nešto na šta se mora računati kako bi se održala konkurentnost naše privrede koja se bori da očuva prisustvo ne samo na evropskom tržištu, nego i na domaćem.“

Stanić se osvrnuo i na novu ekonomsku politiku SAD-a vezanu za povećanje carina, rekavši da je trgovina između ove zemlje i Kine u poslednjih mesec dana opala za 60%, što će se svakako odraziti i na situaciju u Srbiji.

„Sa druge, čak i da se otklone te barijere u pogledu visokih carina, postavlja se pitanje kako će funkcionisati lanci snabdevanja, imajući u vidu potencijalnu zagušenost svih tih luka koje su sada, praktično, prepolovljene u pogledu primljene robe i njihovih kapaciteta. to se sada poredi sa situacijom koja je bila tokom pandemije. Evropa će ove godine imati nisku stopu rasta, verovatno će uvoditi kontramere kako bi zaštitila svoje tržište od kineske robe koja ne može da se realizuje u Americi. Mi u privredi Srbije već vidimo određena usporavanja koja su karakteristična. U poslednjem kvartalu prošle godine i prvom ove godine smanjuje se potencijal rasta sa inicijalno planiranih 4,2% BDP-a na 3,5. Ali bez obzira na to, makroekonomski okvir u Srbiji je stabilan. Ima određenih investitora koji se povlače, ali to je više posledica promene poslovnih uslova u Srbiji, jer je cena rada u Srbiji povećana. Mnoge kompanije koje su bile radno intenzivne se sada koncentrišu na zemlje koje u proseku imaju niže nadnice i samim tim hoće da smanje troškove. Ipak, mi i dalje imamo značajan priliv stranih investicija, posebno iz vanevropskih zemalja. Mi smo, npr., prošle godine iz Amerike imali priliv od 150 miliona, ali po prvi put beležimo negativan priliv investicija iz Nemačke, zemlje gde smo u prvom kvartalu ove godine imali pad izvoza za 17% u odnosu na isti period prošle godine. Trenutni nosioci rasta u privredi Srbije su infrastrukturni projekti koji su povezani pre svega sa EKSPO 2027.“

Stanić je na kraju rekao da se mora voditi računa o održivost, odnosno konkurentnosti privrede i obezbeđivanju izvora rasta u dugom roku.

„Tu pre svega mislimo na dalju orijentaciju ka izvozu, a svakako i uključivanje što više domaćih mikro i malih preduzeća u lance snabdevanja velikih igrača. Na taj način bi se na indirektan način došlo do međunarodnog tržišta.“

I ovo Vam može biti interesantno
Pogledaj vesti o: Vranje

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.