Izvor: JUGpress.com, 09.Jun.2023, 23:08

Međunarodni dan arhiva obeležen izložbom „Različitost povezuje”

LESKOVAC

Istorijski arhiv Leskovac obeležio je Međunarodni dan arhiva izložbom „Različitost povezuje“, koju su priredili u saradnji sa arhivima Niša, Pirota, Prokuplja, Vranja, Zaječara i Pirota. Cilj obeležavanja ovog dana je razvijanje svesti javnosti o arhivskoj građi kao kulturnom i spomeničkom blagu koje zaslužuje da bude sačuvano >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << od zaborava, propadanja, uništenja, a prvenstveno kao osnova za pisanje istorije i pamćenje jednog naroda. Jer narod bez istorije i pamćenja kao i pisanih dokumenata koja to potvrđuju, prestaje da postoji. Marija Lazarević, direktorka Istorijskog arhiva u Leskovcu, pozdravljajući okupljene ističe da su izložbe jedan od oblika saradnje sa drugim ustanovama kulture, medijima, obrazovnim institucijama, kao i uspostavljanje neposrednog kontakta sa posetiocima.

„Ovakvi događaji bez sumnje predstavljaju najbolju prezentaciju arhiva stručnoj i široj javnosti. Postavka koja je pred nama je nastala kao zajednička ideja direktora arhiva Zaječara, Niša, Prokuplja, Vranja, Pirota i Leskovca. Ovom izložbom smo pre svega pokazali izuzetnu saradnju i da zajedničkim snagama možemo da uradimo mnogo. Ovu zbirku čine međusobno nepovezana dokumenta, različitog sadržaja i provenijencije, a obuhvata dokumanta koja ne pripadaju nijednom fondu. Svaki arhiv je dobio priliku da na tri panoa izloži deo svoje zbirke. Postavka je sastavljena od različitih dokumenata i baš ta različitost nas je i povezala i dala ideju za naziv izložbe. Izložena dokumenta svedoče o društveno-ekonomskim i političkim prilikama, životu i radu naših sugrađana, a samom zbirkom su obuhvaćene tapije, razna sudska rešenja, žalbe, izjave, poslovna prepiske, memorandumi, dokumenta o prosveti, kulturi i zdravstvu, dokumenta različitog sadržaja i perioda nastanka, ali koja kao takva imaju istorijsku i kulturnu vrednost.“

Snežana Radović, direktorka Istorijskog arhiva Niš, podseća da je tačno 75 godina postojanja Međunarodnog saveta arhiva.

„Kada pogledamo, većina arhiva u Srbiji u ovoj godini obeležava 75 godina postojanja, te se nameće zaključak srpska arhivistika u našoj zemlji nije kasnila za evropskim standardima, pravilima, pa i iskustvima. Za ovu izložbu smo zajednički prikupljali arhivsku građu, koja je svedočanstvo jednog vremena na poseban način, jer prikazuju neki trenutak, ličnost, neko preduzeće, udruženje i sam po sebi taj dokument je često jedini takav i jedino svedočanstvo o tom događaju, ličnosti, ustanovi.“

Direktorka Radović je dodala i da se iz izložbe može mnogo saznati, na primer, kako su bile ukrašene Povelje sokolskog društva.

„Danas retko koja povelja ili majstorsko pismo ima takav dizajn i takav izgled. Takođe, bakrotisk, najstariji dokument Istorijskog arhiva iz Niša, pokazuje jedan trenutak kada austrijska vojska zauzima nišku tvrđavu. Nije je dugo držala u svom vlasništvu, Turci su se opet vratili, ali ovim bakrotiskom iz 1737. godine Austrijanci su napravili dobar marketing, odštapavši ovaj bakrotis i umnoživši ga, oni su svoje osvajanje i tu informaciju podelili širom sveta. Ovde su i majstorksa pisma, razne povelje, podaci o preduzećima određenog vremena, testamenti… Naježi deo kod izrade ove izložbe svima je bio kako odabrati dokumenta koja će se naći na samo tri panoa. Sve ostalo je bilo lako.“

Izložbu je otvorila Aleksandra Pavlović, članica Gradskog veća Leskovca, naglasivši da Istorijski arhiv Leskovca ima značajno mesto u kulturnom životu naše sredine, ali i da lokalna samouprava zajedno sa Ministarstvom kulture i informisanja ulaže u nju, odnosno adaptirana je matična zgrada arhiva, dat je na korišćenje deo stare zubne poliklinike, opremljen je depo najsavremenijim pokretnim regalima i policama, a deo sredstava uložen je i u nabavku opreme poput skenera, aparata za vlagu i finansiran projekat Mikrofilmovanja.

„Arhivska građa predstavlja kulturno blago i time se stvara osnov za pisanu istoriju i pamćenje jednog naroda. Svesni smo da bez pisanih tragova i istorije o jednom narodu, taj narod praktično više i ne postoji.“

Drago mi je što je decembra 2020. godine ova ustanova zbog vrednog i uspešnog rada na sakupljanju, čuvanju i negovanju istorije našeg grada odlikovana Zlatnom arhivom.“ (kraj) IS/LJS

I ovo Vam može biti interesantno
Pogledaj vesti o: Prokuplje,   Zaječar

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.