Izvor: JUGpress.com, 05.Mar.2025, 23:31

Godišnjica smrti britanske bolničarke Vajolet Frejzer koja je sahranjena u Predejanu

LESKOVAC

Na današnji dan (5. mart) navršava se 106. godina od smrti Vajolet Frejzer, britanske bolničarke koja je sahranjena na groblju u Predejanu.

Posle proboja Solunskog fronta došla je u Predejane gde je umrla od tifusa. Njen grob obnovljen je 2015. godine a u tome je umnogome pomogao i tadašnji odbornik u Skupštini grada Leskovca Dragan Savić.

Na inicijativu nekadašnjeg ambasadora >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << Velike Britanije u Srbiji Denisa Kifa i uz podršku leskovačke lokalne samouprave obnovljen je njen spomenik.

Vajolet Frejzer je rođena kao treće dete u porodici Frejzer koja je živela u Sjedinjenim Američkim Državama. Godine 1911. počinje da radi u bolnici u Londonu, a 1915. raspoređena je na balkansko ratište. Sa srpskom vojskom i narodom prolazi albansku golgotu.

Vajolet Frejzer je jedna od više britanskih bolničarki koje su prošle sve golgote Prvog svetskog rata zajedno sa srpskim narodnom i vojskom. (kraj) LJS/SA

I ovo Vam može biti interesantno

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.