Malta dozvolila razvod braka

Izvor: B92, 25.Jul.2011, 17:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Malta dozvolila razvod braka

Malteški poslanici usvojili su danas zakon kojim se dozvoljava građanima te katoličke zemlje da se razvedu u svojoj državi.

Maltežani su do sada mogli da se razvedu samo u inostranstvu, pošto je Malta bila jedina zemlja Evropske unije koja nije imala zakon o razvodu braka. Za zakon su glasala 52 poslanika, 11 protiv, dok je njih petoro bilo uzdržano.

Zakon će stupiti na snagu u oktobru, kada >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << se očekuje da ga potpiše predsednik, preneo je AP. Na referendumu 28. maja, skoro 53 odsto učesnika glasalo je za legalizaciju razvoda braka.

Tokom poslednjih 30 godina, 785 bračnih parova iz Malte razvelo se u drugoj državi, a taj broj se postepeno povećavao od sedam 1981. do 47 prošle godine.

Vladajuća Nacionalistička partija se protivila razvodu, ali je za zakon glasalo 19 poslanika iz te stranke. Premijer Lorens Gonzi glasao je protiv, u skladu sa svojim stavom da će zakon o razvodu oslabiti porodičnu strukturu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.