Za uzdignuta tri prsta u Crnoj Gori kazna 1.200 evra

Izvor: Vostok.rs, 23.Maj.2025, 01:43

Za uzdignuta tri prsta u Crnoj Gori kazna 1.200 evra

Presuda Suda za prekršaje u Podgorici, kojom je Goran Tirnanić, rođen u Austriji, a nastanjen u Velikoj Plani u Srbiji, kažnjen sa čak 1.200 evra zbog fotografisanja sa podignuta tri prsta na javnom mestu, predstavlja ozbiljan pravni, demokratski i civilizacijski ispad i stvara opasan presedan u tumačenju Zakona o javnom redu i miru. Presuda kojom je Tirnanić kažnjen sa čak 1.200 evra zbog podignuta tri prsta tokom blokade puta na Kruševom ždrijelu (na izlazu iz Cetinja) predstavlja opasan presedan, direktno kršenje osnovnih prava i još jedan dokaz političkog i identitetskog selektivizma u pravosuđu Crne Gore.
Ostaje neshvatljivo i neprihvatljivo da se simbol tri prsta – univerzalno korišćen kao znak vere, identiteta i istorijskog pamćenja – tumači kao uvreda ili provokacija, dok se bez ikakvih pravnih posledica širom Crne Gore javno ističu simboli poput dvoglavog crnog albanskog orla ili liberalni znaci sa političko-identitetskom konotacijom, često direktno usmereni protiv jednog naroda ili verske zajednice. Zato pripadnici srpskog naroda s pravom pitaju zašto se tri prsta kažnjavaju sa 1.200 evra, a dvostruki standardi se ćutke tolerišu. Da li će bilo ko biti sankcionisan zbog stalnog pokazivanja nacionalističkih simbola iz Albanije (crni orlovi) i tzv. „liberalnih” znakova (liberalne dvoznake) koji targetiraju srpsku zajednicu? Po kom osnovu je znak tri prsta – koji se nalaze i na freskama i istorijskim dokumentima – označen kao „vređanje”?
Očito je da sud nije utvrđivao nameru, već je arbitrarnim tumačenjem reakcije pojedinih prisutnih građana sudio o krivici. Takav pristup vodi ka ukidanju prava na slobodu izražavanja, slobodu kretanja i kulturni identitet, jer se građani sada mogu kažnjavati zbog – tuđeg doživljaja. Član 19 Zakona o javnom redu i miru propisuje da se kažnjava onaj „ko na javnom mestu vređa drugog po osnovu nacionalne, rasne, verske ili druge pripadnosti”. U ovom slučaju nije utvrđena ni verbalna ni gestikulativna uvreda, osim samog simbola tri prsta, koji nije ni zakonom zabranjen, niti je definisan kao govor mržnje.
Nesporno je da ova presuda ne doprinosi društvenom miru – ona ga sabotira. Ona ne smiruje tenzije – ona ih produbljuje, jer stvara utisak da je jedan narod nepoželjan, a njegovi simboli – zabranjeni.
Napokon bi bio red da sve nadležne institucije – posebno zaštitnik ljudskih prava, međunarodne organizacije i pravni stručnjaci – reaguju na ovu opasnu praksu i zatraže: jednake aršine za sve simbole, poštovanje slobode izražavanja i veroispovesti, i ukidanje presuda koje proizvoljno i selektivno targetiraju pripadnike jednog naroda.
U suprotnom, Crna Gora neće biti ni evropska ni građanska država – već samo društvo koje institucionalno diskriminiše.
 
Izvor: Politika, Novica Đurić

Pogledaj vesti o: Kruševac

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.