Optužnica protiv Đuraškovića

Izvor: B92, 03.Nov.2011, 18:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Optužnica protiv Đuraškovića

Beograd -- Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv vlasnika "Nibens korporacije" Mila Đuraškovića i sedmoro njegovih saradnika.

Oni se sumnjiče da su zloupotrebom službenog položaja preduzeće "Fam" iz Kruševca oštetili za više od 32 miliona evra, rečeno je u tužilaštvu.

Đuraškoviću je produžen pritvor, u kom boravi od hapšenja 12. maja.

Sumnja se da su sedmoro optuženih oštetili preduzeće "Fam" iz Kruševca za iznos >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << od oko 3.181.070.378,54 dinara (više od 32 miliona evra) i Đuraškoviću pribavili imovinsku korist u ukupnom iznosu od 1.498.289.138,43 dinara (oko 15 miliona evra).

Optuženi imaju pravo da izjave prigovore na optužnicu, a pošto ona stupi na pravnu snagu biće im zakazano suđenje.

Osim Đuraškovića, optužnicom su obuhvaćeni Dejan Jevtić (42) i Risto Ristić (50), zatim generalni direktor "Fama" Kruševljanin Branislav Jovanović (58), članica Upravnog odbora Fama Ljiljana Kostić (54), kao i finansijska direktorka tog preduzeća Milica Bradić (53) .

Optuženi su i najviši funkcioneri PZP "Beograd" i prokurista "Nibens grupe" Bora Jelić (53) iz Gusinja i Srđan Filipović (42) iz Vranja.

Đurašković (45), koji je poreklom iz Berana, je osnivač i vlasnik preduzeća "Šer korporacija", "Nibens korporacija", kao i većinski vlasnik Preduzeća za puteve "Niš".

Agencija za privatizaciju Srbije je raskinula kupoprodajne ugovore za četiri preduzeća Nibens grupe zbog neispunjavanje većeg broja ugovornih obaveza. Raskinuti su kuporodajni ugovori za Preduzeće za puteve "Beograd", novosadski "Vojvodinaput-Bačkaput", preduzeća za građenje, remont i održavanje pruga ZGOP iz Novog Sada i fabriku građevinskog materijala Budućnost iz Preševa. Ističe se da vlasnik u tim preduzećima nije održavao kontinuitet poslovanja, nije ispunio investicione obaveze i dogovoreni socijalni programa, da nije plaćao kupoprodajne rate i da je raspolagao imovinom suprotno odredbama ugovora. Agencija za privatizaciju će u najkraćem roku postaviti zastupnike kapitala, a u preduzećima će biti pokrenut postupak restrukturiranja, navodi se u saopštenju.

On je istovremeno bio predsednik Upravnog odbora Preduzeća za puteve "Beograd" kao jedan od članova "Nibens grupe", preduzeća koje još čine preduzeća za puteve "Vranje", "Kragujevac" i "Vojvodinaput-Bačkaput", privredna društva takođe u njegovom većinskom vlasništvu.

Đurašković je preko PZP "Beograd" istovremeno i većinski vlasnik akcionarskog društva Fabrika maziva "Fam" Kruševac.

Optuženi se terete da su u periodu od 2007. do 2010. godine u cilju pribavljanja imovinske koristi Đuraškoviću isplatom novca po osnovu zarada iz "Nibens grupe" i dobiti iz preduzeća "Šer korporacija", koristili privredne i poslovne strukture preduzeća koja su u njegovom direktnom ili indirektnom vlasništvu.

Na taj način su preduzeće "Fam" Kruševac zaduživali kod poslovnih banaka, a potom su dobijeni novac u dogovoru sa Đuraškovićem direktno prebacivali na račun "Šer korporacije" ili indirektno preko računa preduzeća za puteve u sastavu "Nibens grupe".

Sumnjiče se da su to radili po osnovu ugovora o pozajmicama bez kamata i bez sredstava obezbeđenja, koje su zaključivali sa direktorima preduzeća u njegovom vlasništvu.

Takođe su robu iz proizvodnog asortimana "Fama" isporučivali "Šer korporaciji" koja ju je dalje prodavala, ali novac dobijen putem ove prodaje nije korišćen za plaćanje preuzete robe od "Fama", već je zadržavan na računima "Šer korporacije".

Gorivo koje je "Šer korporacija" kupovala od NIS-a, platio je "Fam", putem trojnih kompenzacija, da bi potom sva dugovanja "Šer korporacije" na osnovu ugovora o preuzimanju duga između direktora PZP "Vranje" Srđana Filipovića, direktora "Šer korporacije" Riste Ristića i direktorke "Fama" Ljiljane Kostić, bile prenete na PZP "Vranje".

To su radili, kako se sumnja, iako su znali da preuzeti dug ne može da se izmiri, jer su poslovni računi PZP "Vranje" u blokadi.

Takođe, direktor "Fama" Branislav Jovanović i direktor "Šer korporacije" Risto Ristić zaključili su 19 ugovora o zakupu putničkih vozila marke "Honda", koja je "Fam" kao zakupac od preduzeća "Šer korporacija" preuzeo, plaćajući mesečni zakup za korišćenje navedenih vozila u trostruko većem iznosu nego što je "Šer korporacija" plaćala svoju obavezu prema lizing kući.

Takođe po osnovu fiktivnog ugovora o poslovnoj saradnji o pružanju konsalting usluga "Fam" je uplaćivao novac "Nibens grupi", iako navedene konsalting usluge nisu izvršene.

Posle hapšenja ove grupe u maju, po naredbi tužioca za organizovani kriminal Miljka Radisavljevića oduzete su im brojne dragocenosti višemilionske vrednosti kako bi se obezbedila naplata nezakonito stečene imovinske koristi, ostvarene krivičnim delom zbog koga je pokrenut aktuelni postupak.

Finansijska istraga koja bi mogla da inicira oduzimanje imovine proistekle iz krivičnog dela je u toku.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.