Izvor: RTS, 15.Okt.2013, 16:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novi život u paviljonima
Novi paviljoni Vaspitno-popravnog doma u Kruševcu dobili su prve stanare. Od 220 štićenika u tri, od ukupno osam stambenih jedinica, useljeno je 60 maloletnika.
U nove prostorije ulaze pomalo zbunjeni. Nije ni čudo ako se uporede uslovi u kojima su do sada živeli. Sada nastavljaju život u paviljonima uređenim po najnovijim internatskim standardima.
"Uslovi za higijenu su mnogo bolji, nego u starim paviljonima. Broj štićenika je manji, a uslovi su skoro kao >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kod kuće", kaže jedan štićenik.
Useljenjem su dobili nov kućni red, na koga treba da se priviknu i zaposleni. To što će maloletni štićenici biti odvojeni od punoletnih koji ovde duže izdržavaju kaznu, olakšaće rad vaspitnoj službi.
Čuvari su dobili teži zadatak i pojačanje. Proteklih meseci mnoge njihove kolege iz drugih službi prekvalifikovane su u radnike obezbeđenja.
"Radilo se tako da su u jednom paviljonu smešteni štićenici približnih godina i približnih kategorija. Na taj način izbeći ćemo mnoge nesuglasice među njima koje su se ranije dešavale, jer su jednostavno svi bili zajedno", kaže Ivan Mijailović, upravnik Vaspitno-poporavnog doma u Kruševcu.
Ostalih 160 štićenika se pakuje. Selidba iz starih u nove paviljone trajaće desetak dana.
"Trudićemo se da održavamo sve kako je sada u novim paviljonima. Radićemo redarstva i ostaće, nadam se, sve kako jeste", kaže S.A. (20).
Paviljoni sa 240 ležajeva, površine četiri i po hiljade kvadrata, opremljeni su pratećim sadržajima, od prostorija za zabavu, kuhinje do ambulante i stacionara.
Novac u iznosu od tri miliona evra za njihovu izgradnju koja je trajala dve i po godine donirala je Evopska Unija.
rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707






