Uvođenje sistema za praćenje potrošnje energije u javnim objektima

Izvor: Kragujevac.rs, 09.Nov.2017, 15:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uvođenje sistema za praćenje potrošnje energije u javnim objektima

Za korisnike javnih zgrada u Kragujevcu, u okviru projekta Uvođenje sistema energetskog menadžmenta u javnim zgradama na lokalu koji zajednički sprovode Ministarstvo rudarstva i energetike i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) , u toku je dvodnevna obuka za implementaciju Informacionog sistema za energetski menadžment (ISEM).

Radi se o računarskom programu odnosno internet aplikaciji uz pomoć koje će krajnji korisnici moći da prate i analiziraju podatke o potrošnji i >> Pročitaj celu vest na sajtu Kragujevac.rs << troškovima za energiju, energente i vodu u javnim zgradama koje su u nadležnosti lokalne samouprave. ISEM je kompleksan softver koji ima složenu hijerarhiju korisnika tako da ga koriste svi od Ministarstva rudarstva i energetike do krajnjih korisnika na nivou objekta, kaže Maja Matejić, portfolio menadžer za energetiku UNDP.

Svaki korisnik u svom domenu i u okviru svojih mogućnosti može da dobije odgovarajuće izveštaje, prikaze i sve ono što je potrebno radi sagledavanja problematike potrošnje energije i troškova za energiju u javnim objektima. Obuka za korisnike na nivou objekata veoma je jednostavna i traje dva školska časa. U okviru obuke korisnici dobijaju potrebne instrukcije kako da se loguju u sistem, kako da pristupe svojim objektima, kako da prepoznaju svoje račune i stavke sa računa unesu u sistem, odnosno kako da interpretiraju rezultate koje će imati u dužem vremenskom periodu. U Kragujevcu će tokom dva dana obuku proći 70 korisnika u okviru koje će savladati korišćenje sistema i unošenje potrebnih  podataka, a sam sistem je namenjen za njihovo praćenje, potrošnji i troškovima za energiju i energente u javnim objektima ali i za njihovu analitičku interpretaciju, pravljenje izveštaja i pripremu projekata.

Imajući u vidu da Grad Kragujevac godišnje izdvaja 300 miliona dinara za vodu, struju i  grejanje za troškove javnih objekata kojih je 200 na teritoriji grada, očekujem da će nam uvođenje ovog sistema dati detaljni pregled troškova. Već u toku sledećeg meseca očekujem potpunu evidenciju koliko je energije potrošeno u prethodnom obračunskom periodu a na osnovu toga ćemo moći da predlažemo konkretne mere, videti da li negde ima veće potrošnje i intervenisati na vreme, rekla je Ana Radojević, energetski menadžer grada Kragujevca i podsetila na aktivnosti koje grad Kragujevac u protekle tri godine sprovodi u oblasti energetske efikasnosti a koje su počele edukacijom najmlađih sugrađana.

U tom periodu primenjene su konkretne mere energetske efikasnosti koje se odnose na daljinsko grejanje, kompenzaciju reaktivne energije, mere unapređenja energetske efikasnosti kao i sanaciju objekata. Uvođenje sistema energetskog menadžmenta na lokalu je projekat koji zajednički spovode Ministarstvo rudarstva i energetike RS i UNDP  a finansira se sredstvima Globalnog fonda za životnu sredinu u iznosu od 2,5 miliona dolara i trajaće pet godina.

Nastavak na Kragujevac.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kragujevac.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kragujevac.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.