Izvor: RTS, 02.Apr.2018, 16:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šarčević: Rektor u Kragujevcu će snositi posledice
Ministar prosvete Mladen Šarčević kaže da će njegovo ministarstvo formirati petočlanu komisiju koja bi trebalo da smeni rektora Univerziteta u Kragujevcu Nebojšu Arsenijevića i članove Saveta univerziteta.
Šarčević je naglasio da bi smena rektora i članova Saveta trebalo da usledi jer su se oglušili o nalog ministarstva da se poništi doktorat sina Nebojše Arsenijevića, koji je doktorske studije >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << upisao pre nego što je završio osnovne.
On je podsetio da je inspekcija Ministarstva prosvete utvrdila da je prekršen zakon kod upisa Arsenijevićevog sina na doktorske studije, te da je naloženo da mu se doktorat poništi, ali da to nije učinjeno.
"Zakonska procedura kaže da mi šaljemo još jedno upozorenje Savetu univerziteta, pa oni imaju još 30 dana da ispoštuju naredbu ministarstva. Ne mogu da preskočim nijedan korak. U završnom nizu mi gledamo da dođe do smene Saveta kao i rektora Univerziteta u Kragujevcu", naglasio je on.
Ministarstvo kako je podsetio nema većinu u Savetu, te ne može da naloži smenu rektora Univerzizioteta u Kragujevcu, ali ima alat koji se zove "prosvetna inspekcija".
"Rektor će zbog nepoštovanja odluke inspekcije, kao i Savet snositi posledice. Takva je procedura, zaključio je ministar.
Arsenijević je došao u žižu javnosti kada su u medije dospeli snimci na kojima se čuju psovke i pretnje na sastancima, optuživan je i za brojne mahinacije, rođačko zapošljavanje, da je omogućio sinu da doktorira pre nego što je završio osnovne studije i zaposlio ga na Fakultetu medicinskih nauka.
Agencija za borbu protiv korupcije dala je preporuku da se Arsenijević razreši javne funkcije, ali je tu preporuku Savet Univerziteta u Kragujevcu odbio da razmatra.
Takođe, Savet je odlučio i da ne poništi doktorat njegovog sina , iako je inspekcija Ministarstva prosvete utvrdila da je nezakonit.
Sledeće godine 2.800 manje prvaka
U narednoj školskoj godini u prvi razred biće upisano 2.800 manje prvaka nego prethodne godine, izjavio je takođe Mladen Šarčević.
On je naglasio da će to biti prva generacija učenika koja će raditi po novom nastavnom planu i programu, kojima su u fokusu ishodi – primene stečenih znanja.
"Prvaci imaju dobre nastavne planove i programe, a imaće i bolju opremu u školama. Od drugog polugodišta, od oktobra, novembra, počinje realizacija kredita za digitalizaciju", rekao je ministar novinarima u Beogradu.
Upis prvaka u školu počinje danas i zvanično traje do kraja maja, ali se deca u školu mogu upisati do 1. septembra.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku 65.510 dečaka i devojčica stasalo je za upis u prvi razred od septembra.
U prvi razred upisuje se svako dete koje do početka školske godine ima najmanje šest i po, a najviše sedam i po godina, što znači da se za školsku 2018/2019. godinu upisuju mališani rođeni od 1. marta 2011. do 29. februara 2012. godine.
Pogledaj vesti o: Kragujevac
Rektor da odgovara zbog nepoštovanja odluka prosvetne inspekcije
Izvor: Danas, 02.Apr.2018
Ministar prosvete Mladen Šarčević izjavio je danas da će Ministarstvo formirati petočlanu komisiju sastavljenu od stručnjaka iz oblasti imunologije koja će se baviti zakonitošću upisa na doktorske studije Aleksandra Arsenijevića, sina rektora Univerziteta u Kragujevcu Nebojše Arsenijevića. Članak...







